reklama
 
 

Papuu-Novou Guineu po zemětřesení postihly sesuvy půdy. Obětí je nejméně 30

Aktualizováno 27. 2. 2018 10:10
Otřesy způsobily sesuvy půdy, rozsáhlé výpadky proudu a zcela přerušily spojení některých částí ostrovní země s okolím.

Port Moresby - Až 30 lidí zahynulo a více než 300 dalších utrpělo podle místního tisku zranění při ničivém zemětřesení, které v pondělí postihlo tichomořský stát Papua-Nová Guinea. Otřesy způsobily sesuvy půdy, rozsáhlé výpadky proudu a zcela přerušily spojení některých částí ostrovní země s okolím. Zjišťování škod komplikuje nepřístupnost zasažených oblastí, uvedla dnes agentura AP.

Epicentrum otřesů o síle 7,5 stupně se nacházelo v centrální, řídce obydlené hornaté části ostrova Nová Guinea. Po nich přišla ještě řada následných otřesů, z nichž jeden měl v úterý sílu 6,3 stupně.

Podle místních úřadů bylo přerušeno telefonní spojení a elektrické vedení v některých částech provincie Hela, kde jsou rovněž silnice blokovány sesunutým bahnem a kamením.

Pod dvěma zřícenými budovami a sesuvem půdy ve městě Mendi v provincii Southern Highlands přišlo o život 12 osob, sdělila zdravotní sestra Julie Sakolová z místní nemocnice, kam byla do márnice převezena těla obětí. Policie ve městě Mendi sdělila, že mrtvých z tohoto okresu je celkem 14.

Představitel provinční vlády William Bando uvedl, že celkem v této oblasti, vzdálené asi 560 kilometrů severozápadně od hlavního města Port Moresby, zemřelo při zemětřesení pravděpodobně na 30 lidí.

Otřesy také poškodily infrastrukturu důlního a energetického průmyslu. Americký ropný gigant ExxonMobil byl v důsledku zemětřesení nucen uzavřít svůj velký závod na výrobu zkapalněného zemního plynu (LNG), který produkuje 6,9 milionu tun plynu ročně a který má hlavní zákazníky v Japonsku, Číně a na Tchaj-wanu. Postižen je také velký zlatý důl u města Porgerra, který má přes 2500 zaměstnanců.

"Některé oblasti byly touto přírodní katastrofou postiženy a my posíláme vojáky a další vládní úředníky na pomoc místním obyvatelům ve chvíli nouze," uvedl v prohlášení premiér Peter O’Neill.

V Papui-Nové Guineji, kterou obývá sedm milionů lidí, jsou zemětřesení běžná. Země leží v oblasti zvané Ohnivý kruh, kde se setkávají tektonické desky. Před rokem tady zaznamenali dokonce zemětřesení o síle 8,0 stupně. Dopady pondělních otřesů jsou však podle některých úředníků citovaných médii dlouho nevídané.

autor: ČTK | 27. 2. 2018 6:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama