Papežská volba je hit i v sázkových kancelářích

ČTK ČTK
1. 3. 2013 20:45
Favority jsou Angelo Scola a Peter Turkson, vtipálci tipují i Luise Armstronga
Vše je teď v rukou kardinálů.
Vše je teď v rukou kardinálů. | Foto: Reuters

Vatikán - Kdyby konkláve volící novou hlavu katolické církve tvořili bookmakeři, vyrovnanou šanci stát se papežem by měli dva duchovní: milánský arcibiskup Angelo Scola a kardinál Peter Turkson z Ghany.

Většina sázkových kanceláří vypisujících kurzy na výsledek volebního sněmu kardinálů je považuje za mírné favority volby. Podle bookmakerů se médii hojně pokrývaná událost stala nejvyhledávanější mimosportovní sázkovou hrou letošního roku.

Ačkoli Bible není zrovna nakloněna hromadění peněz, lidé toužící zbohatnout na jménu nástupce Benedikta XVI. na to zjevně nehledí. Sázkové kanceláře v řadě zemí nevynechaly příležitost zvýšit svůj obrat na události, která vyvolává po světě velký zájem.

 

Lidé již na papeže prosázeli miliony

Například irská společnost Paddy Power podle televizní stanice CNN přijala od sázkařů od rezignace Benedikta XVI. tipy za 450 000 dolarů (8,9 milionu korun). "Je to pro nás největší mimosportovní událost roku a očekáváme, že s blížícím se konkláve zájem o sázení vyvrcholí," řekla CNN mluvčí Claire Daviesová.

Favoritem je u této společnosti Ital Scola. V případě jeho zvolení by za každou vsazenou libru získal úspěšný hráč dvě. Mírně více by se sázejícím vyplatil tip na Ghaňana Turksona, který má kurz 5 ku 2. Na třetím místě je v současnosti vatikánský kardinál Tarcisio Bertone s kurzem 7 ku 2. Pětici největších favoritů doplňují kandadský kardinál Marc Ouellet a další Ital Angelo Bagnasco.

Podobně odhadují výsledek konkláve experti londýnské sázkové společnosti Ladbrokes. Scola a Turkson mají podle nich vyrovnané šance, víra v jejich úspěch může jednu libru proměnit ve tři. Další tři jména jsou opět Bertone, Ouellet a Bagnasco, jemuž se s kurzem 10 ku 1 vyrovnal italský arcibiskup Gianfranco Ravasi.

Padají i bizarní jména: Armstrong či Bono Vox

Sázkaři jsou podle bookmakerů tak "žhaví" do možnosti tipovat jméno nového papeže, že někdy příliš neřeší fakt, aby jejich tipy měly reálný základ.

U jedné americké společnosti si podle CNN kdosi vsadil, že se papežem stane dopující cyklista Lance Armstrong. Paddy Power prý zase přijala s kurzem 1000 ku 1 sázky od dvou desítek zájemců, kteří vidí jako nového papeže zpěváka Bona Voxe.

Pět lidí si prý u stejné společnosti vsadilo na to, že se hlavou církve stane vyhlášený ateista, vědec Richard Dawkins. Kurz na něj je symbolických 666 ku 1.

Konkláve, jež vybere jméno nového papeže, se zřejmě sejde nejdříve za týden. Volit hlavu katolické církve bude nejvýše 115 kardinálů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy