Papežovu mši v Polsku sledovalo 2,5 milionu lidí. Mladé věřící vyzval, aby odmítli nenávist

ČTK ČTK
31. 7. 2016 12:36
Papež František nedělní bohoslužbou ukončil Světové dny mládeže v Krakově a zároveň návštěvu v Polsku. Papež vícekrát vyzval mladé lidi, aby neztráceli naději a hledali hodnoty. "Bůh od nás vyžaduje skutečnou odvahu, odvahu být silnější než zlo, milovat každého včetně nepřátel," uvedl Svatý otec. Papež také oznámil, že příští Světové dny se budou konat v roce 2019 v Panamě.
Papež na návštěvě v Polsku
Papež na návštěvě v Polsku | Foto: Reuters

Krakov - Za účasti dvou a půl milionu věřících dnes papež František bohoslužbou ukončil Světové dny mládeže v Krakově. Na závěr mše, poslední, kterou v Polsku odsloužil, oznámil, že příští Světové dny se budou konat v roce 2019 v Panamě. František v neděli také uzavře svou pětidenní návštěvu Polska a vpodvečer odcestuje do Vatikánu.

Bohoslužba se konala pod širým nebem na rozlehlé louce v Brzegach asi 15 kilometrů od Krakova. Zúčastnili se jí polští politici, například prezidentský pár, premiérka Beata Szydlová nebo předseda vládní konzervativní strany PiS Jaroslaw Kaczyński, ale podle webu Gazeta i panamský prezident Juan Carlos Varela. Dějiště příštích Světových dní prý není překvapivé, o Panamě se v této souvislosti mluvilo už dlouho.

Papež vícekrát vyzval mladé lidi, aby neztráceli naději a hledali hodnoty. "Lidé vás mohou považovat za snílky, protože věříte v novou lidskost, která odmítá nenávist mezi lidmi, která nevidí hranice jako překážky a může si vážit vlastních tradic, aniž je sebestředná nebo úzkoprsá," řekl papež.

Shromážděným mladým lidem také řekl, že nepřišli na svět, aby se váleli na gauči, a vyzval je, aby se nebáli být aktivní a zanechat ve světě svou stopu. "Bůh od nás vyžaduje skutečnou odvahu, odvahu být silnější než zlo, milovat každého včetně nepřátel," podotkl František a naléhal, aby mladí křesťané neakceptovali "nenávist mezi národy".

Závěr návštěvy Polska

Někteří z účastníků zabírali místa v dějišti bohoslužby už v sobotu večer a na místě přespali. Akci doprovázela přísná bezpečnostní opatření, napsala agentura DPA. Světové dny mládeže trvaly šest dní a zúčastnili se jich mladí lidé z více než 180 států světa.

Hlava katolické církve dnes také uzavírá pětidenní návštěvu Polska, během které navštívil mimo jiné nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi. Agentura AP také napsala, že v Polsku zemřela osmapadesátiletá italská novinářka z italské stanice RAI, která o papežově návštěvě a Světových dnech mládeže referovala. Žurnalistka byla nalezena v pátek mrtvá ve svém hotelovém pokoji.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy