Papežovo rozloučení: Bůh nedopustí potopu církve

Martin Novák Martin Novák
27. 2. 2013 12:50
Benedikt XVI. se naposledy zdraví s věřícími ve Vatikánu. Ve čtvrtek přestane být papežem
Foto: Reuters

Řím - Papež Benedikt XVI. byl naposledy na Svatopetrském náměstí.

Několik hodin před svým dobrovolným odchodem do ústraní se loučil s věřícími generální audiencí a modlitbou. Ve Vatikánu se shromáždily desetitisíce lidí. Papež je při příjezdu zdravil ze svého papamobilu.

Na jeho poslední generální audienci se vydávaly vstupenky, mezi věřícími na náměstí byly i dvě stovky českých poutníků. Benedikt shromážděné oslovil pozdravem v mnoha jazycích, včetně češtiny.

"Můj pontifikát byl vyplněn radostí, ale i těžkými chvílemi. Plul jsem po neklidném moři za silného větru," řekl papež ve svém projevu. Uvedl také, že "Bůh nedopustí, aby se církev potopila", a že "rezignoval ne pro své dobro, ale pro dobro církve."

Při této příležitosti také odeslal poslední tweet. "Kdyby tak mohl každý pocítit tu radost být křesťanem, být milován Bohem, který nám dal svého syna!" Podle sdělení Vatikánu bude papežův účet na Twitteru po jeho odchodu uzavřen.

V Apoštolském paláci čeká Benedikta XVI. už jen jedna noc. Ve čtvrtek v pět hodin odpoledne nastoupí do vrtulníku, který ho přepraví do jeho letní rezidence Castel Gandolfo jižně od Říma.

Úderem osmé hodiny přestane být papežem, jeho rezignace vstoupí v platnost. Pro církev a věřící je to velmi neobvyklá situace. Benedikt je prvním papežem od roku 1419, který se sám rozhodl odejít. Bude tak výjimkou: dozví se jméno svého nástupce.

Do Vatikánu už se sjíždějí kardinálové z celého světa, začíná příprava konkláve, které zvolí Benediktova nástupce.

Papež žehná věřícím ve Vatikánu.
Papež žehná věřícím ve Vatikánu. | Foto: Reuters

115 kardinálů se nejdříve bude neformálně radit, začátek volby se očekává podle vatikánských zdrojů někdy kolem 9. března. Kardinálové se zavřou v Sixtinské kapli a přestanou komunikovat s okolním světem.

Očekává se, že volba potrvá dva až tři dny. Benedikt XVI. byl zvolen v roce 2005 během dvou dnů, Jan Pavel II. v roce 1978 během tří dnů.

Prestižní britská sázková kancelář Ladbrokes nejvíce favorizuje prezidenta papežské rady pro spravedlnost a mír Petera Turksona z Ghany. Na druhém místě je milánský arcibiskup Angelo Scola a za ním bývalý quebecký arcibiskup Marc Ouellet, prefekt vlivné kongregace pro biskupy.

Neustále se spekuluje o tom, že příští papež bude z Afriky či Latinské Ameriky, což má podtrhnout rostoucí vliv těchto kontinentů v celosvětové katolické komunitě na úkor Evropy. Podobně se ale hovořilo už v roce 2005.

Vedení církve i kardinálové odmítají diskutovat o nějakých favoritech či koalicích. Český kardinál Miloslav Vlk například na své webové stránce napsal o zprávě deníku La Repubblica zmiňující se o olivové skupině italských kardinálů, kteří budou prosazovat volbu Itala, následující slova:

Zaplněné Svatopetrské náměstí se loučí s Benediktem XVI.
Zaplněné Svatopetrské náměstí se loučí s Benediktem XVI. | Foto: Reuters

"Z čeho vychází tato 'zaručená' zpráva? Římský deník La Repubblica píše o 'italské frakci', která si prý přeje změnu. 'Kardinálské lobby obléhají konkláve.' Jsou to novinářské výmysly, které se zakládají na spekulacích nějakého redaktora, nejsou však založeny na ničem. Osobně jsem se zúčastnil minulého konkláve a dobře vím, že to, co si novináři vymyslí u 'zeleného stolu', je přísně pod tresty zakázáno. Koalice a lobby vznikají jako zbožná přání v hlavách novinářů a podle toho jsou věrohodná."

Vlk se konkláve tentokrát nezúčastní, protože je mu více než osmdesát let. Ani Benedikt XVI. v Sixtinské kapli nebude a oznámil také, že ani nebude dávat žádná doporučení a jakkoliv volbu ovlivňovat.

Ve středečním projevu vyzval katolíky, aby se modlili za jeho nástupce. 

V souladu s tradicí bude jeho papežský prsten po konci pontifikátu zničen úderem kladiva.

Benedikt bude žít ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae, z jehož oken bude mít výhled na Svatopetrskou baziliku a další dominanty Vatikánu.

Klášter na rozdíl od jiných vatikánských budov není architektonicky nijak výjimečný.  Odstoupivší papež bude trávit čas modlitbami, k dispozici mu bude malá zahrada s pomerančovníky a citrusovníky. Pokoje má mít v domku, kde kdysi bydlel vatikánský zahradník.

Starat se o expapeže budou německé řádové sestry, které měl i dosud nablízku v Apoštolském paláci. Část svých písemností a poznámek ponechá ve vatikánském archivu, část si vezme s sebou. Bude dostávat měsíční příspěvek ve výši dvou a půl tisíce eur.

 

Právě se děje

Další zprávy