Malá skupina zemí má příliš velkou moc, řekl papež František v projevu před OSN

ČTK Reuters ČTK, Reuters
25. 9. 2015 16:43
V Radě bezpečnosti i v jiných institucích by měla být větší rovnoprávnost států, uvedl v New Yorku papež František. Několik málo zemí má podle něj příliš velkou moc. Kvůli pronásledování menšin a ničení památek také nepřímo kritizoval Islámský stát. František je čtvrtou hlavou katolická církve, která promluvila v sídle světové organizace. Minutou ticha uctil pracovníky OSN, kteří při řešení konfliktů a krizových situací ve světě přišli o život.
Papež František ve Valném shromáždění OSN.
Papež František ve Valném shromáždění OSN. | Foto: Reuters

New York - Organizace spojených národů v uplynulých 70 letech své existence přispěla k ustálení a rozvoji mezinárodního práva a pomohla vyřešit bezpočet konfliktů, přesto však zůstává nevyřešena řada problémů. V projevu k Valnému shromáždění OSN to dnes prohlásil papež František.

Jako jednu z otevřených kapitol označil rovnoprávnost členů světového společenství, neboť několik málo zemí u sebe soustředilo přílišnou moc.

"Reformy a přizpůsobování se době jsou neustále potřebné, aby byl sledován cíl zajistit všem zemím bez výjimky podíl na skutečném a spravedlivém vlivu na rozhodovací proces," řekl papež.

Zdůraznil, že nerovnost je obzvláště viditelná v Radě bezpečnosti a v mezinárodních finančních agenturách, kde několik málo zemí soustředilo velkou moc.

František také odsoudil pronásledování náboženských a etnických menšin i ničení kulturního dědictví. Podle agentury Reuters tím měl na mysli Islámský stát.

Před projevem k Valnému shromáždění promluvil papež k zaměstnancům OSN, jmenovitě se obrátil nejen na vysoké úředníky, ale i uklízeče či ostrahu. Všem poděkoval za jejich práci. V závěru pak spolu se zhruba 400 posluchači uctil mrtvé pracovníky OSN minutou ticha.

Ve Valném shromáždění OSN dosud vystoupili tři papežové. Prvním byl v roce 1965 Pavel VI., papež Jan Pavel II. zde promluvil dokonce dvakrát, v letech 1979 a 1995. Papež Benedikt XVI. pak do newyorského sídla OSN zavítal v roce 2008.

 

Právě se děje

Další zprávy