Papež zneužívání dětí nezamlčel, brání se Vatikán

Monika Horáková
26. 3. 2010 20:47
Zneužívání v Milwaukee podle Vatikánu řešila i policie
Foto: Reuters

New York - Vatikán se pustil do důrazné obrany papeže Benedikta XVI., který čelí nařčení, že dostatečně nezasáhl ve věci zneužívání dětí v americkém Milwaukee.

Případem se podle něj zabývala i policie, není tedy možné hovořit o zamlčování. Současný papež se navíc o případu dozvěděl s více než dvacetiletým zpožděním, a to ještě ze zcela jiného důvodu.

Deník New York Times přinesl ve čtvrtek zprávu, že se papež, ještě coby kardinál Joseph Ratzinger, nedostatečně věnoval případu ze školy pro neslyšící v Milwaukee. Zde žáky sexuálně zneužíval duchovní Lawrenc Murphy. 

Murphy ve škole pracoval v letech 1950-74. Kardinál Ratzinger obdržel v roce 1996 jako předseda Kongregace pro nauku víry dva dopisy, které dokladovaly sexuální obtěžování ve zmíněné škole.

Dopis však podle deníku nechal bez odpovědi. Po osmi měsících vydal další člen kongregace kardinál Tarcisio Bertone pokyn, aby byl zahájen utajený církevní proces, který by Murphyho zbavil kněžského úřadu.

Deník The New York Times získal dokumenty od právníků pěti Američanů, kteří v Murphyho případu žalují milwaukeeskou arcidiecézi.

Řešila se svátost smíření

"Poté, co uplynuly více než dvě desítky let od nahlášení zneužívání dětí diecézním činitelům a policii, byla Kongregace poprvé postavena před otázku, jak s případem ´Murphy´ naložit z pohledu kanonického práva," uvedl ve svém prohlášení Federico Lombardi z tiskového střediska Vatikánu.

Kongregace podle něj oba dopisy dostala, protože bylo nutné vyřešit otázku související se svátostí smíření. Nemohla však ze svého titulu podnikat žádné kroky v trestním řízení proti duchovnímu Murphymu.  

Proces, kterým měl být Murphy zbaven kněžského řádu, se brzy zastavil. Důvodem byl dopis, který sám duchovní poslal Ratzingerovi. V dopise se Murphy proti procesu ohradil. Ze svých skutků se již dříve kál. Jeho zdraví prý navíc není pevné a věc je promlčená. Nedlouho nato duchovní zemřel.

K rozhodnutí proces zastavit přispělo v roce 1998 podle Federica Lombardiho i to, že od roku 1974 na duchovního nepřišla žádná jiná stížnost.    

Vatikán: Byl to pokus zaútočit na papeže

Katolická církev čelí v posledních týdnech tlaku v souvislosti se sexuálním zneužíváním dětí, a to hned v několik zemích. S největšími skandály se vypořádává Irsko, Německo a Rakousko.

Papež Benedikt XVI. se zatím pastoračním dopisem omluvil pouze irským obětem sexuálního zneužívání. Omluvy do dalších zemí by měly údajně následovat.

Zneužívání dětí papež již dříve několikrát ostře odsoudil. Zmíněný pastorační dopis je prvním oficiálním církevním dokumentem, který se pedofilie v katolických kruzích týká.

V souvislosti se zveřejněním případu z Milwaukee se však Vatikán v porovnání s jinými případy ohradil. List L'Osservatore Romano označil kauzu za "zjevný a sprostý pokus zaútočit na papeže Benedikta a jeho nejbližší poradce za každou cenu".

 

Právě se děje

Další zprávy