Papež vyzývá k boji proti chudobě

Red Zah, ČTK
29. 1. 2006 14:49
Vatikán - Papež Benedikt XVI. považuje za největší hrozbu budoucnosti chudobu. Ve svém dnešním proslovu proto vyzval svět ke větší spolupráci v boji proti ní.
Foto: Reuters

Podle něj je to také nejlepší cesta k potírání nemocí ve světě, jakou je například malomocenství. 

Nemoci souvisí v chudobou

V proslovu z okna svých komnat nad Svatopetrským náměstí řekl shromážděným poutníkům, turistům a skupinám italské katolické mládeže, že malomocenství je projevem vážnější a rozšířenější nemoci, kterou je chudoba. 

"Proto po vzoru svých předchůdců opět vyzývám vedoucí představitele zemí, aby sjednotili své úsilí k překonání rozdílů, které stále poškozují velkou část lidstva," zdůraznil papež.  

Hlavní představitel Vatikánu pro zdravotní problematiku kardinál Javier Lozano Barragan v sobotu vyzval mezinárodní organizace a vlády, aby vyvíjely účinnější sítě k bezplatnému rozdávání léků a zlepšení hygieny v rámci boje proti malomocenství a dalším nemocem. Malomocenství podle něj postihuje ve světa ročně statisíce lidí.

Problémem je i demografický růst

Dalším problémem je rostoucí počet obyvatel naší planety. I přes krátkodobé zpomalení demografického růstu bude v nadcházejících desetiletích zapotřebí nakrmit dvě až tři miliardy lidí navíc. Nejvíc jich bude v rozvojových zemích.

Především se to bude týkat Afriky, kde se počet obyvatel zdvojnásobí. Mnoho afrických zemí má již nyní problémy se v rozvoji dotáhnout na zbytek světa.

 

Právě se děje

Další zprávy