Papež vyzval v poselství k ukončení násilností v Sýrii

ČTK ČTK
25. 12. 2011 13:38
Mimo jiné upozornil na strádání lidí ve východní Africe a Filipínách
Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k ukončení násilností v Sýrii a k pokračování mírového dialogu na Blízkém východě.

Připomněl také strádání v zemích východní Afriky, sužovaných násilnostmi a bídou, a v jihovýchodní Asii, především na Filipínách, které sužují katastrofální záplavy, a vybídl světové společenství, aby s lidmi v těchto zemích bylo solidární a stalo se hlasem těch, kteří jej nemají.

"Kéž Pán zastaví násilnosti v Sýrii, kde již bylo prolito hodně krve," a prosadí smíření v Iráku a Afghánistánu, řekl v poselství papež z centrální lodžie baziliky svatého Petra k tisícům poutníků z celého světa, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Boha požádal o novou sílu "pro všechny složky společnosti v severoafrických a blízkovýchodních zemí při vytváření obecného dobra" a o pomoc při ochraňování "práv všech občanů" v nejnovějším státu světa Jižním Súdánu.

Přání v pětašedesáti jazycích

Nejvyšší představitel římskokatolické církve také vyjádřil přání politické stability v africké oblasti Velkých Jezer, což byla podle agentury AFP narážka na napjatou situaci v povolebním Kongu.

Své poselství zakončil vánočním přáním v 65 jazycích včetně češtiny a slovenštiny.

Vánočního a také velikonočního papežského požehnání se z centrální lodžie baziliky dostává "městu a světu" už 78 let. Poselství a slavnostní požehnání na Boží hod vánoční se za tu dobu stalo pro věřící i nevěřící neodmyslitelnou součástí svátečního poledne.

Stejně jako štědrovečerní mši i poselství přenášejí televizní stanice do mnoha zemí světa, kde je v přímém přenosu mohou sledovat miliony lidí.

K veřejnosti papež hovořil již při tradiční štědrovečerní půlnoční mši, která s ohledem na papežův věk začínala již ve 22.00 SEČ. Lidi vyzval, aby se odpoutali od lesku konzumní společnosti a pýchy liberálního myšlení a splynuli s pokorou Ježíše Krista.

Na věřící apeloval, aby "se modlili za to, aby se zjevil paprsek Božího dobra všem těm, kteří musejí Vánoce trávit v chudobě, útrapách a jako uprchlíci".

Podle agentury Reuters čtyřiaosmdesátiletý Benedikt při sobotním i dnešním vystoupení působil svěže a odpočatě. Poselství i následné požehnání na prosluněném náměstí pronesl pevným hlasem a zakončil ho s lehkým úsměvem pokynutím jásajícím davům pod lodžií.

Poslední den v roce povede papež ve Svatopetrském chrámu nešpory a na Nový rok odslouží u příležitosti svátku Matky Boží slavnostní mši.

 

Právě se děje

Další zprávy