Papež velebil kontroverzního předchůdce

ČTK, vid
4. 3. 2006 9:21
Vatikán - Papež Benedikt XVI. označil jednoho ze svých kontroverzních předchůdců, papeže Pia XII., za "skutečný dar" pro 20. století.

Jedním z důvodů má být to, že "chránil německý národ v tak velké katastrofě, jakou byla druhá světová válka".

Vyplývá to z textu, který dnes zveřejnil Vatikán.

Kontroverzní předchůdce

Papež XII., který stál v čele katolické církve v letech 1938 až 1958, byl zejména od 60. let obviňován, že zůstával za druhé světové války nečinný, přestože měl informace o deportacích a vyhlazování Židů nacisty.

Nyní Benedikt XVI. naopak označil tohoto papeže za "dar" pro tak "nesmírně obtížné" 20. století, které poznalo dvě světové války a dvě "destruktivní ideologie: fašismus-nacismus a komunismus", cituje agentura AFP.

Pius XII. "byl papež mého mládí. Všichni jsme ho obdivovali. Jak bylo správně řečeno, velmi miloval německý národ a chránil ho v té velké katastrofě, kterou byla válka," prohlásil nynější papež.

Bude svatořečen?

Už v květnu minulého roku, pouhý měsíc po nástupu na papežský stolec, Benedikt XVI. zavdal podnět ke spekulacím o případném blahoslavení Pia XII., když připomněl zásluhy jednoho z jeho spolupracovníků, otce Pancrazia Pfeiffera. Ten se během nacistické okupace Říma za druhé světové války zasloužil o záchranu mnoha Židů a partyzánů.

Záležitosti kolem Pia XII. zatím nebyly plně objasněny a zejména jeho kritici netrpělivě očekávají otevření té sekce vatikánských archivů, která obsahuje dokumenty týkající se jeho pontifikátu.

K tomu by mělo dojít nejdříve v roce 2007, jak naznačil před rokem příslušný představitel vatikánských archivů. Nelze však vyloučit, že tyto materiály budou zpřístupněny i podstatně později.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy