Papež zahájil svatý týden, ve Sv. Vítu se hrály pašijové hry

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2014 17:16
Oslavy spojené s Velikonocemi budou pokračovat celý týden; jejich hlavní část začíná na Zelený čtvrtek, kdy se připomene Ježíšova poslední večeře.
Foto: Reuters

Vatikán - Bohoslužbou na Květnou neděli zahájil papež František ve Vatikánu oslavy svatého týdne, který vyvrcholí velikonočními svátky. Mši na náměstí svatého Petra přihlížely desetitisíce obyvatel Říma, poutníků a turistů. Papež při ní zdůraznil význam pokory a přiměl lidi přemýšlet o odkazu Ježíše a dalších postav evangelií.

František byl oblečen do rudého roucha, které symbolizuje krev prolitou ukřižovaným Ježíšem. "Kde je mé srdce, jaké z postav (evangelií) se podobám, tohle téma s námi bude celý týden," řekl František shromážděným věřícím v rámci zahájení svatého týdne, který je pro katolíky tradičně dobou rozjímání nad Ježíšovým odkazem.

"Kdo jsem před Ježíšem, který trpí? Jsem jako Jidáš schopný zradit Ježíše, nebo jako jeho následovníci, kteří nic nepochopili, kteří usnuli, když Pán trpěl?" vyzval papež k přemýšlení nad Ježíšovým příběhem v kontextu životů věřících.

Když před mší vedl procesí nesoucí palmové ratolesti, jimiž podle bible lidé zdravili Ježíše při jeho příjezdu do Jeruzaléma a kterými spolu s olivovými větvičkami vyzdobili věřící celé náměstí, opíral se František o hůl vyrobenou vězni ze San Rema. Učinil tak další ze svých gest, jimiž se snaží přiblížit katolickou církev lidem z okraje společnosti.

Mše a pašijové hry ve Sv. Vítu

Kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka požehnal v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě palmové ratolesti. Poté vyšel průvod s chlapcem na oslíku v čele do katedrály sv. Víta.

Tam se odpoledne vůbec poprvé konaly pašijové hry. Lidé všech generací v zaplněném chrámu sledovali upravenou verzi Hořických pašijí, které představili Otakar Brousek ml., Nela Boudová a Jakub Gottwald v režii Václava Lautnera. Zazněla hudba dirigenta, sbormistra a skladatele Jaroslava Krčka v provedení hudebně-tanečního souboru Chorea Bohemica.

Před začátkem dramaticko-hudebního představení přítomné pozdravil kardinál Dominik Duka. Pražský arcibiskup chce pašijové hry počínaje letošním rokem v katedrále pořádat každoročně.

Křesťané nedělí vstupují do takzvaného svatého týdne, jímž vrcholí postní doba, a následují Velikonoce. V liturgii je Květná neděle podle biblických knih připomínkou Kristova příjezdu do Jeruzaléma.

Hlavní část oslav Velikonoc začíná na Zelený čtvrtek, kdy si křesťané připomenou Kristovu poslední večeři s apoštoly. Velký pátek je připomínkou Kristovy smrti, v sobotu se pak koná velikonoční vigilie a v neděli oslava Kristova zmrtvýchvstání.

Zejména v katolické církvi však již na pozdní večer Bílé soboty připadá bohoslužba nazývaná vigilie vzkříšení. Je spojena se slavností ohně a případně i s křtěním dospělých lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy