Papež v Lisabonu řekl, že pedofilie je hříchem církve

Zahraničí Zahraničí
11. 5. 2010 13:24
Benedikt XVI. přijel na jihozápad Evropy na čtyřdenní návštěvu

Lisabon - Papež Benedikt XVI dnes zahájil čtyřdenní cestu do Portugalska, kde má vystoupit před očekávaným počtem 160 tisíc poutníků a odpovídat na dotazy týkající se vatikánského postupu v otázce pedofilních kněží.

V souvislosti s církevním zneužíváním dětí prohlásil, že největší hrozba pochází ze "hříchů uvnitř církve".

Během jednoho z nejobsažnějších veřejných vystoupení, které Svatý otec po skandálu absolvoval, tisku na palubě letadla sdělil, že církev "opravdu hluboce potřebuje" pokání za své hříchy, a že musí „přijmout očištění".

"Dnes opravdu děsivým způsobem vidíme, že pronásledování církve nepochází od vnějších nepřátel, ale rodí se z hříchů v církvi samotné," řekl novinářům v letadle, kterým cestoval do Portugalska.

V hlavním městě Portugalska se pak před polednem rozezněly zvony kostelů. Oznámily přistání třiaosmdesátiletého papeže na lisabonském letišti.

Jádrem Benediktova poselství pravděpodobně bude církevní volání po zachování evropských křesťanských tradic a tradičních portugalských rodinných hodnot.

Papeže v silně katolickém Portugalsku přivítal prezident Anibal Cavaco Silva, který má jen o několik dní později podepsat zákon povolující manželství mezi příslušníky stejného pohlaví. Portugalsko se tak stane šestou zemí, která homosexuální manželství legalizuje.

Očekává se, že Svatý otec v Portugalsko promluví i o sociálních problémech, které jsou v jedné ze zemí nejvíce postižených ekonomickou krizí značné.

Vatikánští pozorovatelé předpokládají, že papež s největší pravděpodobností promluví o problémech s pedofilií ve čtvrtek v projevu k portugalským kněžím.

Policie očekává přibližně 100 tisíc lidí, jenž obklopí přes osm kilometrů dlouhou cestu, kterou se papamobil vydá k náměstí Terreiro do Paco.

Hlava katolické církve se také pomodlí v Klášteru svatého. Jeronýma, který je na seznamu památek UNESCO.

Podle Vatikánu bude "srdcem" jeho návštěvy zastávka ve známém poutním městě Fatima, kde tři děti v roce 1917  tvrdily, že se jim zjevila Panna Marie. Církev jejich svědectví uznala. Viděli ji poprvé 13.května, pak k nim údajně promlouvala ještě několikrát na stejném místě až do října.

Organizátoři očekávají ve Fatimě účast 300 tisíc až půl milionu poutníků.

 

Právě se děje

Další zprávy