Papež se v Osvětimi modlil za mír

Reuters,man
28. 5. 2006 19:05
Krakov - Čtyřdenní návštěvu Polska zakončil papež Benedikta XVI. modlitbou na jednom z nejtemnějších míst Evropy. V bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi.
Benedikt XVI. prochází branou na historickou návštěvu Osvětimi.
Benedikt XVI. prochází branou na historickou návštěvu Osvětimi. | Foto: Reuters

Papež se setkal s lidmi, kteří věznění nacisty v táboře přežili. Jako Němec je požádal o odpuštění za zločiny, které v Polsku spáchali jeho krajané.

Pak zavítal do cely smrti Maximiliana Kolbeho. Tento katolický kněz v roce 1941 v Osvětimi dobrovolně nahradil mladého ženatého muže, který měl být popraven. Byl ve skupině vězňů, kteří měli svou smrtí zaplatit za útěk jiného vězně. Jan Pavel II. Kolbeho prohlásil za svatého. 

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz
  

Benedikt XVI. se poté pomodlil za mír u Stěny smrti, kde nacisté postříleli desítky tisíc lidí. Jeho další kroky směřovaly k památníků obětí hitlerovského režimu v Birkenau.Ten stojí na místě, kde Židé vystupovali z transportů a strážní je odváděli do plynových komor.

Papež přednesl projev německy i italsky

Před památníkem vystoupili s projevy představitelé katolické i pravoslavné církve a zástupci židovské obce. Společně se modlili za oběti nacismu. Benedikt XVI. v Birkenau přednesl krátký projev německy, pak pokračoval v italštině..

Osvětimský tábor zřídili nacisté v roce 1940 a do ledna 1945 v něm zahynulo přes 1,5 miliónu lidí. Papež pocházející z Bavorska návštěvu pojímá jako důkaz dvojího usmíření - mezi křesťany a židy a také mezi Němci a Poláky.

Návrat po 26 letech

Benedikt XVI. nebyl v Osvětimi poprvé. Už v roce 1979 zde doprovázel svého předchůdce papeže Jana Pavla II. a o rok později navštívil tábor s delegací německých biskupů.

Papež rozmlouvá s bývalými vězni z Osvětimi.
Papež rozmlouvá s bývalými vězni z Osvětimi. | Foto: Reuters
 

Papež v minulosti prohlásil, že právě zkušenosti s brutalitou hitlerovského režimu ho kromě jiného přiměly vydat se na dráhu kněze. Na konci války, kterou trávil v Bavorsku, vstoupil do organizace Hitlerjugend, v níž bylo pro německou mládež v té době členství povinné.

Benedikt XVI. byl za války nasazen do oddílů, které strážily továrnu BMW u Mnichova. Později působil na rakousko-maďarské hranici. Tam podle svých slov viděl, jak jsou Židé nakládáni a přepravováni do vyhlazovacích táborů.

V Osvětimi se setkal i se zástupci židovských organizací. Dnes ráno polská média oznámila, že rabín Michael Schudrich, s nímž dnes Benedikt hovořil, byl napaden neznámým mužem na varšavské ulici. Mladík do něj strčil s výkřikem "Polsko Polákům!"

Rabín neutrpěl vážná zranění, po útočníkovi policie pátrá.

Na mši v Krakově přišel milión věřících 

Papežově návštěvě Osvětimi dnes předcházela velká mše v Krakově, které se zúčastnilo téměř milión věřících.  Společně s Benediktem XVI. mši sloužilo dalších 1900 duchovních.

Dvě účastnice dnešní krakovské mše, které zároveň vzdávaly nápisy na tvářích hold papeži Benediktovi XVI.
Dvě účastnice dnešní krakovské mše, které zároveň vzdávaly nápisy na tvářích hold papeži Benediktovi XVI. | Foto: ČTK/AP

Mezi nimi dvacet kardinálů, 28 arcibiskupů a na 120 biskupů. Do Krakova se sjeli z 16 zemí. Českou republiku zastupovali kardinál Miloslav Vlk a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Nad pódiem se tyčil třiadvacetimetrový kříž, pozadí oltáře vyplňovaly tisíce květin.

"Přijel jsem do Krakova kvůli potřebě srdce vydat se na pouť ve stopách mého předchůdce. Toužil jsem dýchat vzduch jeho vlasti," řekl papež na místě, kde tradičně sloužil mše Jan Pavel II.

 

 

Právě se děje

Další zprávy