reklama
 
 

Papež se v Irsku setkal s osmi oběťmi zneužívání kněžími. Pedofilii v církvi označil za hanebnou

25. 8. 2018 21:14
Papežovu návštěva v Irsku provází kritika kvůli skandálům pedofilních kněží, jejich případy církev řadu let kryla či nedostatečně vyšetřovala.

Dublin - Papež František se dnes setkal s osmi irskými oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve. Strávil s nimi hodinu a půl, informoval mluvčí Vatikánu. Podle agentura AFP se setkání uskutečnilo v podvečer. První den dvoudenní návštěvy zakončí papež večer vystoupením na Světovém setkání rodin.

Server BBC přinesl i jména sedmi obětí, s nimiž se papež dnes setkal. Byly mezi nimi i ženy. Jeden ze zúčastněných si přál zůstat v anonymitě. Už na úvod své návštěvy dnes papež označil sexuální zneužívání kněžími za hanebné a pobouření, které vyvolalo selhání církve při řešení těchto případů, označil za oprávněné.

Papežovu návštěva v Irsku provází kritika kvůli skandálům pedofilních kněží, jejich případy církev řadu let kryla či nedostatečně vyšetřovala. Podle agentury AFP se od roku 2002 přihlásilo přes 14 500 lidí, kteří se v mládí stali oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve v Irsku.

Zneužívání nezletilých kněžími a zakrývání těchto zločinů církevními představiteli se v minulosti dělo i v jiných zemích, například v Chile. Také tam se letos v lednu papež setkal s několika oběťmi. Už v roce 2015 se podobné setkání uskutečnilo v americké Filadelfii.

Papež se dnes už v Dublinu sešel mimo jiné s irským prezidentem Michaelem Danielem Higginsem a irským premiérem Leem Varadkarem. Později pozdravil dav novomanželů a zasnoubených párů u katedrály Panny Marie a posléze projel Dublinem v papamobilu. Poté navštívil také centrum pro bezdomovce provozované řádem kapucínů.

Papež už dorazil na stadion Croke Park, kde na něj čeká podle serveru BBC asi 82 500 lidí. Ti se účastní Světového setkání rodin a dnes už vyslechli vystoupení několika zahraničních hudebníků.

autor: ČTK | 25. 8. 2018 21:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama