Papež se v Austrálii bude kát kvůli sexu i křísit víru

Pavel Vondra
13. 7. 2008 10:15
Oběti zneužívání chtějí od církve jasnou omluvu
Benedikt XVI. (vlevo) a Ježíš Kristus
Benedikt XVI. (vlevo) a Ježíš Kristus | Foto: Reuters

Sydney - V neděli ráno středoevropského času dosedlo letadlo s papežem Benediktem XVI. na beton vojenského letiště na předměstí australského Sydney. Začala vůbec nejdelší zahraniční cesta od chvíle, co se Benedikt ujal funkce hlavy katolické církve. A svým způsobem možná i nejnáročnější.

Musí si totiž vybrat, zda svou misi zasvětí především očistě církve, poškozené skandály kolem zneužívání dětí kněžími, jako to učinil při své návštěvě USA, nebo zda se s plnou vervou pustí do oživování skomírajícího náboženského zápalu zdejších katolíků.

Australané jsou totiž považováni za jeden z nábožensky nejvlažnějších národů v západním světě, jak potvrdil i čerstvý výzkum Bertelsmannovy nadace.

Hlas volajícího na poušti?

Podle zjištění průzkumu většina Australanů (52 procent) nikdy - nebo téměř nikdy -nechodí do kostela, mešity, synagogy či jiného místa určeného k modlitbám. Za hluboce věřící se naopak označuje čtvrtina dvacetimiliónové populace.

Ke katolické víře se sice hlásí téměř pět miliónů obyvatel, při posledním sčítání obyvatelstva v roce 2001 však jen necelý milión z nich uvedl, že pravidelně navštěvuje nedělní bohoslužby.

A podle stínového ministra pro rodinu a záležitosti komunit Tonyho Abbotta, který kdysi studoval na kněze a stále se považuje za horlivého katolíka, se dnes toto číslo reálně pohybuje kolem sta tisíc. 

"Pokud papež Benedikt opustí Sydney, aniž by se pokusil s touto malátností církve něco udělat, půjde o neúspěch," napsal Abbott u příležitosti nadcházející návštěvy v tisku.

Ve stínu skandálu

Jedním z bodů papežovy návštěvy je také celebrování mše pod širým nebem pro účastníky Světového dne mládeže, tradičního setkání mladých věřících z celého světa, na něž do Sydney dorazí odhadem až půl miliónu lidí.

Na průběh oslav ale nevyhnutelně dopadá stín skandálu, který aktuálně otřásá katolickou církví v Austrálii.

Kardinál George Pell
Kardinál George Pell | Foto: Reuters

Kardinál George Pell, primas australských katolíků, byl nařčen, že se pokusil krýt kněze obviněného ze sexuálního zneužití. Případ je sice čtvrt století starý, ale to mu nijak neubírá na potenciální ničivosti.

Pell také tváří v tvář kritice tento týden nařídil, aby církevní vyšetřovací komise záležitost objasnila.

To jen dál zvýšilo tlak na papeže, aby se k problému zneužívání dětí kněžími vyjádřil podobně otevřeně, jako to učinil nedávno ve Spojených státech, kde se osobně setkal s oběťmi a opakovaně slíbil, že církev nebude trpět v řadách kléru pedofily. Benedikt si to uvědomil, a ještě v letadle před přistáním v Sydney reportérům oznámil, že se kromě jiného "pokusí zhojit rány, které skandál se sexuálním obtěžováním zanechal."

"Predátor v církevní škole"

Mezi těmi, kdo budou napjatě čekat na jasně formulovanou a upřímnou omluvu je i 45letý Jose Respall, který byl ve svých jedenácti letech spolu s ostatními spolužáky vystaven sexuálnímu obtěžování ze strany učitele v církevní škole.

Jose Respall
Jose Respall | Foto: Reuters

"Sahal mi do rozkroku a mezi stehna, přímo na školním hřišti. Všichni věděli, že se to děje, ale nikdo proti tomu nic neudělal," vzpomínal Respall na své celoživotní trauma v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Dotyčný učitel, kterému je dnes 52 let, je od března letošního roku ve vězení poté, co se u soudu doznal k 17 případům sexuálního obtěžování v rozmezí deseti let.

Jose Respall mu ale neodpustil. "Je to predátor, je to krysař mezi pedofily, pokud jde o můj pohled na věc," prohlásil. Omluvu od nejvyššího představitele církve považuje za nezbytnou součást procesu usmíření. A věří, že se jí od Benedikta XVI. dočká.

 

Právě se děje

Další zprávy