Papež se omluvil obětem zneužívání. Je to málo, říkají

mp
19. 7. 2008 13:04
Hlava katolické církve se kála při návštěvě Austrálie

Sydney - Papež Benedikt XVI. se znovu omlouval za katolické kněží, u nichž se prokázalo, že zneužívali děti. Po Spojených státech se hlava katolické církve tentokrát kála před australskými věřícími.

V souvislosti s papežovou návštěvou Austrálie totiž vyplouvají na povrch desítky případů z minulosti, kdy se tamní klerikové měli dopustit sexuálního obtěžování mladistvých.

"Hluboce se omlouvám za bolest a utrpení, které si musely oběti těchto činů vytrpět. Jako jejich pastýř je mohu ujistit, že trpím společně s nimi," pronesl dnes Benedikt XVI. při kázání v katedrále Panny Marie v Sydney.

Oběti: Chceme činy, ne slova

Podle vyjádření sdružení Broken Rites, které se zasazuje o objasnění a potrestání prokázaných případů sexuálního zneužívání, je ale omluva málo.

"Omluva nic neznamená. Oběti potřebují činy, ne slova," vzkázala organizace papeži. Nelíbí se jí, že se nejvyšší představitel katolické církve ani nesešel s oběťmi násilí, jako to uničil při své dubnové návštěvě Spojených států.

Dále čtěte: Papež se v Austrálii bude kát kvůli sexu i křísit víru

Broken Rites, sdružující oběti a jejich příbuzné, má přehled o 107 případech sexuálních deliktů spáchaných představiteli australské církve. Jejich skutečný počet jde však zřejmě do tisíců, tvrdí organizace.

Jen několik málo kněží nakonec skončilo u soudu, a to se obětem nelíbí. Po papeži žádají nejen omluvu, ale také vytvoření účinného systému, který by pomohl při objasňování případů sexuálního zneužívání.

 

Právě se děje

Další zprávy