Papež s rabínem odsoudili antisemitismus

Red Zah, Reuters
16. 1. 2006 16:21
Vatikán - Obávám se rostoucí vlny antisemitismu, prohlásil papež Benedikt XVI. na dnešním setkání s římským rabínem.

Šlo o první oficiální setkání papeže s vrchním rabínem Riccardem Di Segnim. Výsledkem je společné prohlášení obou představitelů odsuzující antisemitismus.

Antisemitismus vyvolává strach

"Ve světle této společné mise nemůžeme než bojovat proti nenávisti, nepochopení, nespravedlnosti a násilí, které se udržuje a rozšiřuje v duších žen a mužů dobré víry," řekl papež.

"Jak může někdo v tomto kontextu nemít strach ze sílícího antisemitismu, který se stále častěji vyskytuje," dodal.

Nenávist k Židům? V Rusku i v parlamentu ČTĚTE ZDE

Již krátce po nástupu do své funkce poslal nový papež Benedikt XVI. zprávu římské židovské komunitě, že hodlá pokračovat v dobrých vztazích katolíků a židů.

Primáty papežů

Zatímco Jan Pavel II. se stal prvním papežem, který prosil židy o odpuštění za antisemitismus v katolické církvi a její někdejší zločiny páchané na židech, Benedikt XVI. jako první papež historie navštívil židovskou bohoslužbu. Stalo se tak při jeho srpnové cestě do Německa. Již tenkrát v synagoze v Kolíně nad Rýnem antisemitismus a xenofobii odsoudil.

PŘEČTĚTE SI: Vlna antisemitismu přešla i Evropou

"Lidé Izraele byli mnohokrát osvobozeni z rukou svých nepřátel a ruka Všemohoucího je vedla po staletí a ochraňovala před antisemitismem v dramatických chvílích," prohlásil dnes papež.

Podle zpráv z Vatikánu by se papež Benedikt měl v tomto roce vypravit na cestu do Polska a pomodlit se tak za oběti druhé světové války přímo na místě největších zvěrstev v Osvětimi.

 

Právě se děje

Další zprávy