Dnešní utrpení ve světě se neliší od toho v koncentračních táborech, řekl papež František

ČTK ČTK
3. 8. 2016 13:24
Papež František se při setkání s poutníky ve Vatikánu ohlédl za svou červencovou návštěvou Osvětimi a Březinky. Současný svět je podle něj stejně nakažený krutostí, násilím a utrpením, pouze jsou méně koncentrované.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Dnešní krutosti nejsou tak koncentrované, jako byly ty páchané za 2. světové války ve vyhlazovacích táborech. Jsou jim ale podobné, pokud jde o míru utrpení. To řekl ve středu papež František při setkání s poutníky ve Vatikánu, informovala agentura AP.

Uvedl to v souvislosti s připomínkou své pětidenní návštěvy v Polsku koncem července. Tam totiž zavítal i do nacistických vyhlazovacích táborů Osvětim a Březinka. Rozmýšlel prý o dnešním světě "nemocném krutostí, násilím a utrpením".

Návštěva osvětimského muzea a památníku mu údajně pomohla pochopit "víc než kdy jindy" hodnotu paměti. Tato hodnota podle něj nespočívá jen v zapamatování si věcí minulých, ale slouží také jako varování a odpovědnost za dnešek a zítřek.

"Je možné, že člověk, stvořený k obrazu a podle vůle boží, je schopen činit takové věci?" zeptal se papež 29. července poté, co pobýval v Osvětimi. "Krutost neskončila v Osvětimi a Březince. Je stále kolem nás i dnes. Na mnoha místech, kde je válka, se dějí tytéž věci," dodal.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy