Dnešní utrpení ve světě se neliší od toho v koncentračních táborech, řekl papež František

ČTK ČTK
3. 8. 2016 13:24
Papež František se při setkání s poutníky ve Vatikánu ohlédl za svou červencovou návštěvou Osvětimi a Březinky. Současný svět je podle něj stejně nakažený krutostí, násilím a utrpením, pouze jsou méně koncentrované.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Dnešní krutosti nejsou tak koncentrované, jako byly ty páchané za 2. světové války ve vyhlazovacích táborech. Jsou jim ale podobné, pokud jde o míru utrpení. To řekl ve středu papež František při setkání s poutníky ve Vatikánu, informovala agentura AP.

Uvedl to v souvislosti s připomínkou své pětidenní návštěvy v Polsku koncem července. Tam totiž zavítal i do nacistických vyhlazovacích táborů Osvětim a Březinka. Rozmýšlel prý o dnešním světě "nemocném krutostí, násilím a utrpením".

Návštěva osvětimského muzea a památníku mu údajně pomohla pochopit "víc než kdy jindy" hodnotu paměti. Tato hodnota podle něj nespočívá jen v zapamatování si věcí minulých, ale slouží také jako varování a odpovědnost za dnešek a zítřek.

"Je možné, že člověk, stvořený k obrazu a podle vůle boží, je schopen činit takové věci?" zeptal se papež 29. července poté, co pobýval v Osvětimi. "Krutost neskončila v Osvětimi a Březince. Je stále kolem nás i dnes. Na mnoha místech, kde je válka, se dějí tytéž věci," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy