Dnešní utrpení ve světě se neliší od toho v koncentračních táborech, řekl papež František

ČTK ČTK
3. 8. 2016 13:24
Papež František se při setkání s poutníky ve Vatikánu ohlédl za svou červencovou návštěvou Osvětimi a Březinky. Současný svět je podle něj stejně nakažený krutostí, násilím a utrpením, pouze jsou méně koncentrované.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Dnešní krutosti nejsou tak koncentrované, jako byly ty páchané za 2. světové války ve vyhlazovacích táborech. Jsou jim ale podobné, pokud jde o míru utrpení. To řekl ve středu papež František při setkání s poutníky ve Vatikánu, informovala agentura AP.

Uvedl to v souvislosti s připomínkou své pětidenní návštěvy v Polsku koncem července. Tam totiž zavítal i do nacistických vyhlazovacích táborů Osvětim a Březinka. Rozmýšlel prý o dnešním světě "nemocném krutostí, násilím a utrpením".

Návštěva osvětimského muzea a památníku mu údajně pomohla pochopit "víc než kdy jindy" hodnotu paměti. Tato hodnota podle něj nespočívá jen v zapamatování si věcí minulých, ale slouží také jako varování a odpovědnost za dnešek a zítřek.

"Je možné, že člověk, stvořený k obrazu a podle vůle boží, je schopen činit takové věci?" zeptal se papež 29. července poté, co pobýval v Osvětimi. "Krutost neskončila v Osvětimi a Březince. Je stále kolem nás i dnes. Na mnoha místech, kde je válka, se dějí tytéž věci," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Ruské akcie i rubl kvůli sporu Moskvy se Západem o Ukrajinu prudce oslabují

 Ruské akcie od rána výrazně klesají, jejich hlavní index dopoledne odepisoval více než šest procent. Výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Ten se obává, že Rusko se chystá napadnout Ukrajinu, přestože Moskva opakovaně odmítá, že by něco takového plánovala.

Krátce před 11:00 SEČ se dolar prodával za 78,20 rublu, a vykazoval tak růst o 0,9 procenta. Naposledy byl tak vysoko v říjnu 2020. Ještě loni na podzim stačilo na nákup jednoho dolaru kolem 70 rublů. Euro se ve stejnou dobu prodávalo za 88,55 rublu a vykazovalo růst o 0,6 procenta. Pohybuje se tak blízko maxima z loňského jara.

Zvýšená kolísavost je u cen ruských aktiv patrná už několik týdnů, v posledních dnech ale napětí mezi Ruskem a Západem vygradovalo. Spojené státy v neděli oznámily, že nařizují rodinám diplomatů, aby opustily Ukrajinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy