Papež pluje už čtyři roky bouří kritiky a nepochopení

Martin Novák Martin Novák
16. 4. 2009 9:33
Dnes má Benedikt XVI. 82.narozeniny, 19.dubna oslaví čtyři roky v čele církve
Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Řím - Polovina dubna je pro papeže Benedikta XVI. významná hned dvěma daty. Dnes - 16.dubna - slaví dvaaosmdesáté narozeniny a 19.dubna tomu budou rovné čtyři roky, co jej konkláve zvolila v pořadí 265. hlavou římskokatolické církve.

Jsou to ale také čtyři roky nezvykle bohaté na kritiku, nepochopení a kontroverze.

Krátce po svém zvolení byl Benedikt označován jako "papež kontinuity". Patřil totiž ve Vatikánu k nejbližším důvěrníkům Jana Pavla II.

Od roku 1981 stál v čele vlivné Kongregace pro nauku víry, takže byl v katolické hierarchii de facto mužem číslo dvě hned za Janem Pavlem II.

Potvrzují se ale spíše odlišnosti obou posledních papežů. Benedikt méně cestuje a na rozdíl od svého předchůdce, který dokázal oslovovat široké davy i mládež, se necítí jako doma na masových shromážděních.

Benedikt také dal za pravdu předpokladům, že za jeho pontifikátu se utlumí dialog s jinými křesťanskými církvemi i jinými náboženstvími.

Během prvních čtyř let Benedikt XVI. stihl rozzlobit Židy, muslimy, vědce, lékaře, politiky a - což je z jeho hlediska zřejmě nejzávažnější - i nemálo souvěrců z vlastní církve. A to i těch vysoce postavených.

"Autista Benedikt"

Nejnovější kontroverze se týká výroků hlavy římskokatolické církve o kondomech a jejich roli v boji proti epidemii HIV/AIDS. Ačkoliv ani jeho předchůdce Jan Pavel II. prezervativům nefandil, nezašel tak daleko jako Benedikt.

Jeho slova o tom, že používání kondomů epidemii jen prohlubuje, vyvolala u expertů a lékařů zděšení.

"Tvrzení, že kondomy přispívají k šíření AIDS, je překroucením ověřených, vědecky podložených faktů. Je to tvrzení, které může mít devastující vliv na životy a zdraví milionů lidí," uvedl ve svém úvodníku prestižní medicínský časopis Lancet.

Velkou kritiku sklidil papež ve Francii. I politici tentokrát odhodili obvyklý diplomatický slovník.

S francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.
S francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. | Foto: Reuters

"Tento papež už začíná představovat vážný problém," prohlásil například bývalý francouzský premiér Alain Juppé, který Benedikta XVI. nazval "autistou."

Nedobře připravené rozhodnutí církve

Velkou bouři nejen mezi Židy, ale i uvnitř římskokatolické církve vyvolalo nedávné zrušení exkomunikace čtyř biskupů z řad lefebvristů. Tedy ultrakonzervativních kněží, kteří zpochybňují církevní reformy a větší míru tolerance po Druhém vatikánském koncilu v roce 1965.

Sám tento fakt zdvihl nejedno obočí, zvláště když jeden z omilostněných - britský biskup Richard Williamson - opakovaně zpochybnil holokaust a tvrdil, že plynové komory neexistovaly.

Ačkoliv se papež hájí tím, že o jeho názorech nevěděl a v žádném případě se s nimi neztotožňuje, neštěstí bylo na světě.

Nedávno na své africké cestě Benedikt XVI. navštívil Kamerun.
Nedávno na své africké cestě Benedikt XVI. navštívil Kamerun. | Foto: Reuters

Benedikta XVI. kritizovala Německá biskupská konference, stejně jako řada dalších vlivných hodnostářů.

Nemlčel ani kardinál Miroslav Vlk, který na své internetové stránce zveřejnil názor, že rozhodnutí vedení církve nebylo dobře připravené. Podobně se vyjádřil i Tomáš Halík.

Relativně nejlépe nakonec Benedikt XVI. vyšel ze sporů s muslimy. V roce 2006 je rozčílil na přednášce v německém Řezně citací, která označovala islám za násilné a nenávistné náboženství.

Později se mu konflikt podařilo zahladit, když ve Vatikánu přijal velvyslance muslimských zemí. Navštívil Turecko a sešel se také se saúdským králem.

Odborníkům na diplomacii a public relations by ale patrně nezbylo nic jiného než konstatovat, že za Janem Pavlem II. Benedikt XVI. zatím během prvních čtyř let svého pontifikátu výrazně zaostává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy