Papež otevřel Svatou bránu, miliony poutníků si mohou přijít pro odpuštění hříchů

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2015 14:37
Papež František v úterý ve Vatikánu zahájil mimořádný Svatý rok. V bazilice svatého Petra otevřel Svatou bránu. Zahájením Svatého roku, který skončí příští listopad, se pro 1,2 miliardy katolíků otevírá příležitost získat odpuštění trestů za spáchané hříchy. Očekává se, že k bráně si pro odpuštění hříchů zamíří na deset milionů katolických poutníků. Podobné brány budou za několik dní otevřeny také v ostatních římských papežských bazilikách, ale i jinde na celém světě.
Papež František otevřel Svatou bránu.
Papež František otevřel Svatou bránu. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v úterý ve Vatikánu zahájil mimořádný Svatý rok, který se ponese ve znamení milosrdenství.

Po mši před bazilikou svatého Petra otevřel v bazilice Svatou bránu, jíž po něm prošel jeho předchůdce Benedikt XVI., kardinálové, biskupové, kněží a po nich pak další účastníci mše a shromáždili se před hrobem svatého Petra.

Po zbylé období zavřená brána se při této příležitosti otevírá už 700 let formulí Otevřete mi bránu spravedlnosti, již František pronesl v italštině.

K bráně zamíří na deset milionů poutníků

Papež se rozhodl vyhlásit mimořádný Svatý rok na památku ukončení druhého vatikánského koncilu před 50 lety, kterým byly položeny základy k reformě křesťanské církve ve smyslu jejího otevření světu.

Zahájením Svatého roku, který skončí příští listopad, se pro 1,2 miliardy katolíků otevírá příležitost získat odpuštění trestů za spáchané hříchy. Očekává se, že k bráně po dobu Svatého roku zamíří deset milionů katolických poutníků.

Podle katolické víry budou těm, kdo jí projdou, odpuštěny všechny hříchy. Za pět dní se začnou otevírat podobné brány v ostatních římských papežských bazilikách a budou otevřeny i jinde na celém světě.

V České republice budou Svaté brány postupně otevřeny zhruba ve třech desítkách kostelů, uvádí Česká biskupská konference. V pražské arcidiecézi bude první branou ta v katedrále sv. Víta v sobotu v 10:00. Během prosince se pak otevřou Svaté brány také v kostelích Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, v kostele Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského na Újezdě, v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi či v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře u Příbrami.

Nepodléhejme strachu, vyzval papež

Při mši se papež soustředil na témata, jež dominují jeho pontifikátu - projevům odpuštění a vlídnosti katolické víry, které v ní mají převážit nad moralizováním a soudy.

"Jak moc škodíme Bohu a jeho milosti, hovoříme-li o tom, že trestá hříchy, místo abychom hovořili o jeho laskavosti, která odpouští," řekl papež při mši, na niž přišly navzdory dešti tisíce věřících.

Osmasedmdesátiletý František, na němž byla patrná únava a jemuž na schodech při chůzi pomáhali ceremoniáři, vyzýval věřící, aby nepodléhali strachu. "Odložme strach a obavy, protože to nesvědčí ženám a mužům, kteří jsou milováni. Místo toho zakusme radost ze setkání s milostí, která vše přetváří," řekl.

Brány se otevřou i jinde ve světě

Po pěti dnech, 13. prosince, budou jiné svaté brány otevřeny v dalších katedrálách světa, mezi nimiž budou římské papežské baziliky.

Pro ty, kteří se během roku nebudou moci dostat do Říma, se mohou podobné brány otevřít v každé farnosti. S předstihem papež otevřel jednu Svatou bránu v katedrále v Bangui při své nedávné návštěvě Afriky.

Svatý rok je pro věřící příležitostí očistit se od hříchů a vůbec poprvé mají kněží právo prominout přerušení těhotenství, které katolická víra jinak trestá exkomunikací.

Tradice sahá do 13. století

Tradice Svatého roku byla založena koncem 13. století. Zatímco řádné Svaté roky se vyhlašují pravidelně vždy po 25 letech, mimořádné vyhlašuje papež. Příští řádný rok připadne na rok 2025, minulý mimořádný vyhlásil papež Jan Pavel II. roku 1983 jako připomínku výročí Kristova úmrtí před 1950 lety.

Je to poprvé, kdy se Svatý rok koná za doby existence takzvaného Islámského státu, takže Řím zmobilizoval mimořádné bezpečnostní prostředky, byť žádná konkrétní hrozba není známa. Od časných ranních hodin přicházely na Svatopetrské náměstí tisíce věřících a všichni museli projít přísnou kontrolou. Neušli jí podle agentury Reuters ani členové diplomatických sborů a dokonce ani kněží.

"Riziko, že bude spáchán teroristický útok, nikdy není nulové. Nedokážeme zaručit absolutní bezpečnost, ale snažíme se zajistit takovou úroveň, jakou si lidé oprávněně přejí," řekl velitel římské policie Franco Gabrielli. Nad Římem je dnes vyhlášeno bezletové pásmo, úřady zakázaly převoz plynu, zbraní, benzínu, výbušnin i pyrotechniky. V okolí Vatikánu platí zákaz vjezdu vozidel a z bezpečnostních důvodů byly zaplombovány nebo odvezeny odpadkové koše. K zajištění bezpečnosti byli kromě policistů povoláni také vojáci.

Podle některých poutníků byla tato opatření přemrštěná. "Nahání mi to strach. Ti, kdo přicházejí jako poutníci, nacházejí vojáky s automatickými zbraněmi, je do děsivé, cítíte se ohroženi," řekla italská turistka Daniela Santiová. Nedávné útoky v Paříži odradily mnoho lidí, takže hotely zaznamenaly rušení pobytů, menší tržbu mají také obchody.

 

Právě se děje

Další zprávy