Papež otevřel Svatou bránu, miliony poutníků si mohou přijít pro odpuštění hříchů

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2015 14:37
Papež František v úterý ve Vatikánu zahájil mimořádný Svatý rok. V bazilice svatého Petra otevřel Svatou bránu. Zahájením Svatého roku, který skončí příští listopad, se pro 1,2 miliardy katolíků otevírá příležitost získat odpuštění trestů za spáchané hříchy. Očekává se, že k bráně si pro odpuštění hříchů zamíří na deset milionů katolických poutníků. Podobné brány budou za několik dní otevřeny také v ostatních římských papežských bazilikách, ale i jinde na celém světě.
Papež František otevřel Svatou bránu.
Papež František otevřel Svatou bránu. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v úterý ve Vatikánu zahájil mimořádný Svatý rok, který se ponese ve znamení milosrdenství.

Po mši před bazilikou svatého Petra otevřel v bazilice Svatou bránu, jíž po něm prošel jeho předchůdce Benedikt XVI., kardinálové, biskupové, kněží a po nich pak další účastníci mše a shromáždili se před hrobem svatého Petra.

Po zbylé období zavřená brána se při této příležitosti otevírá už 700 let formulí Otevřete mi bránu spravedlnosti, již František pronesl v italštině.

K bráně zamíří na deset milionů poutníků

Papež se rozhodl vyhlásit mimořádný Svatý rok na památku ukončení druhého vatikánského koncilu před 50 lety, kterým byly položeny základy k reformě křesťanské církve ve smyslu jejího otevření světu.

Zahájením Svatého roku, který skončí příští listopad, se pro 1,2 miliardy katolíků otevírá příležitost získat odpuštění trestů za spáchané hříchy. Očekává se, že k bráně po dobu Svatého roku zamíří deset milionů katolických poutníků.

Podle katolické víry budou těm, kdo jí projdou, odpuštěny všechny hříchy. Za pět dní se začnou otevírat podobné brány v ostatních římských papežských bazilikách a budou otevřeny i jinde na celém světě.

V České republice budou Svaté brány postupně otevřeny zhruba ve třech desítkách kostelů, uvádí Česká biskupská konference. V pražské arcidiecézi bude první branou ta v katedrále sv. Víta v sobotu v 10:00. Během prosince se pak otevřou Svaté brány také v kostelích Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, v kostele Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského na Újezdě, v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi či v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře u Příbrami.

Nepodléhejme strachu, vyzval papež

Při mši se papež soustředil na témata, jež dominují jeho pontifikátu - projevům odpuštění a vlídnosti katolické víry, které v ní mají převážit nad moralizováním a soudy.

"Jak moc škodíme Bohu a jeho milosti, hovoříme-li o tom, že trestá hříchy, místo abychom hovořili o jeho laskavosti, která odpouští," řekl papež při mši, na niž přišly navzdory dešti tisíce věřících.

Osmasedmdesátiletý František, na němž byla patrná únava a jemuž na schodech při chůzi pomáhali ceremoniáři, vyzýval věřící, aby nepodléhali strachu. "Odložme strach a obavy, protože to nesvědčí ženám a mužům, kteří jsou milováni. Místo toho zakusme radost ze setkání s milostí, která vše přetváří," řekl.

Brány se otevřou i jinde ve světě

Po pěti dnech, 13. prosince, budou jiné svaté brány otevřeny v dalších katedrálách světa, mezi nimiž budou římské papežské baziliky.

Pro ty, kteří se během roku nebudou moci dostat do Říma, se mohou podobné brány otevřít v každé farnosti. S předstihem papež otevřel jednu Svatou bránu v katedrále v Bangui při své nedávné návštěvě Afriky.

Svatý rok je pro věřící příležitostí očistit se od hříchů a vůbec poprvé mají kněží právo prominout přerušení těhotenství, které katolická víra jinak trestá exkomunikací.

Tradice sahá do 13. století

Tradice Svatého roku byla založena koncem 13. století. Zatímco řádné Svaté roky se vyhlašují pravidelně vždy po 25 letech, mimořádné vyhlašuje papež. Příští řádný rok připadne na rok 2025, minulý mimořádný vyhlásil papež Jan Pavel II. roku 1983 jako připomínku výročí Kristova úmrtí před 1950 lety.

Je to poprvé, kdy se Svatý rok koná za doby existence takzvaného Islámského státu, takže Řím zmobilizoval mimořádné bezpečnostní prostředky, byť žádná konkrétní hrozba není známa. Od časných ranních hodin přicházely na Svatopetrské náměstí tisíce věřících a všichni museli projít přísnou kontrolou. Neušli jí podle agentury Reuters ani členové diplomatických sborů a dokonce ani kněží.

"Riziko, že bude spáchán teroristický útok, nikdy není nulové. Nedokážeme zaručit absolutní bezpečnost, ale snažíme se zajistit takovou úroveň, jakou si lidé oprávněně přejí," řekl velitel římské policie Franco Gabrielli. Nad Římem je dnes vyhlášeno bezletové pásmo, úřady zakázaly převoz plynu, zbraní, benzínu, výbušnin i pyrotechniky. V okolí Vatikánu platí zákaz vjezdu vozidel a z bezpečnostních důvodů byly zaplombovány nebo odvezeny odpadkové koše. K zajištění bezpečnosti byli kromě policistů povoláni také vojáci.

Podle některých poutníků byla tato opatření přemrštěná. "Nahání mi to strach. Ti, kdo přicházejí jako poutníci, nacházejí vojáky s automatickými zbraněmi, je do děsivé, cítíte se ohroženi," řekla italská turistka Daniela Santiová. Nedávné útoky v Paříži odradily mnoho lidí, takže hotely zaznamenaly rušení pobytů, menší tržbu mají také obchody.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy