Papež odsoudil před Izraelci holokaust i jeho popírače

Benedikt XVI. na závěr návštěvy Blízkého východu promluvil o "bezbožném režimu"
Benedikt XVI.
Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Na závěr své týdenní návštěvy Blízkého východu papež Benedikt XVI. ještě jednou odsoudil holokaust a ty, kdo jej popírají, a vyzval k usmíření Izraelců a Palestinců.

Silná slova, která dnes užil při vzpomínce na masové vyvraždění šesti milionů židů za druhé světové války, podle agentury Reuters zjevně uspokojila i ty, které jeho předchozí, údajně příliš vlažný a neosobní projev v jeruzalémském památníku obětí holokaustu poněkud rozladil.

Papež označil Hitlerovu Třetí říši, která židy nahnala do vyhlazovacích táborů a plynových komor, za „bezbožný režim", který má na svědomí zvěrstva, jež „nesmějí být zapomenuta ani popírána".

Minulost

Právě předchozí nedostatečné odsouzení nacismu a antisemitismu, který byl v papežově rodné zemi v jeho mládí státní ideologií, Benediktovi jeho kritici vyčítali nejvíce.

Papež v památníku Jad Vašem
Papež v památníku Jad Vašem | Foto: Reuters

A někteří si neodpustili uštěpačné poznámky o jeho působení v mládežnické organizaci Hitlerjugend a ve wehrmachtu.

Jeho dnešní projev ale přivítal podle agentury Reuters i Avner Šalev, ředitel jeruzalémského památníku Jad Vašem. Jak řekl, papežova slova „posilují jeho poselství světu o tom, jak je důležité si události spojené s holokaustem připomínat" .

Přítel Izraele i Palestiny

Benedikt XVI. se také znovu přimluvil za vznik nezávislého palestinského státu a usmíření mezi jeho obyvateli a jejich židovskými sousedy.

„Jeden z nejsmutnějších pohledů, který se mi během mé návštěvy naskytl, byl ten na zdejší zeď," prohlásil s odkazem na betonovou bezpečnostní bariéru, kterou Izrael vztyčil mezi Jeruzalémem a Betlémem, kam papež ve čtvrtek zavítal.

„Když jsem podél ní projížděl, modlil jsem se za budoucnost, v níž by lidé Svaté země mohli žít společně v míru a harmonii bez potřeby takových bezpečnostních nástrojů a separace," podělil se papež s novináři o své dojmy během cesty na letiště, odkud zamířil zpět do Říma.

„Rád bych, aby bylo jasno, že jsem sem přijel jako přítel Izraelců i Palestinců. A jako takový nemohu být nezasmušen, pokud mezi oběma těmito národy přetrvává napětí," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy