Papež napsal článek pro extremisty, zjistil Spiegel

Zahraničí, ČTK
14. 3. 2009 13:45
Ukázalo se, že papež dal k otištění osobní souhlas

Hamburk - Kolem papeže Benedikta XVI. se rozvíjí nová aféra.

Internetový portál renomovaného časopisu Der Spiegel uvedl, že Benedikt XVI. ještě coby kardinál Joseph Ratzinger napsal v roce 1998 článek, který byl uveřejněn v rakouském sborníku vydaném v nakladatelství Aula - a to je spojeno s extrémně pravicovými kruhy.

Spiegel vychází z korespondence mezi Vatikánem a samotným nakladatelstvím ze Štýrského Hradce. Nepřináší však přesnější informace o obsahu papežova článku v časopise Die Aule.

A Ratzinger svolil

První zpráva o Ratzingerově příspěvku do sborníku s názvem "1848 - dědictví a závazek" se objevila už v únoru. Mluvčí vídeňského arcibiskupství tehdy nepříjemnou kauzu vysvětloval tím, že nakladatelství použilo kardinálův článek zjevně bez svolení autora.

Spiegel však nyní získal dopis někdejšího Ratzingerova tajemníka Josefa Clemense z 30. září 1997, v němž dává souhlas s otištěním článku v měsíčníku Die Aula přímo "z pověření pana kardinála Ratzingera" .

Dotyčný extremistický časopis už před třemi roky vyvolal v Rakousku skandál, když jeho vydavatel Herwig Nachtmann vychvaloval článek popírače holocaustu Waltera Lüftla.

Nato se od magazínu pod nátlakem jiných médií musela distancovat domácí krajně pravicová Strana svobodných, která Aulu využívala jako stranický tiskový orgán.

Papež se zdraví s účastníky mše na fotbalovém stadionu.
Papež se zdraví s účastníky mše na fotbalovém stadionu. | Foto: Reuters

Stíny minulosti

Benedikt XVI. je s prohřešky minulosti spojován už poněkolikáté.

Nejprve bylo odhaleno, že byl v mládí členem Hitlerjugend. Vatikán na to říká, že vnitřně nikdy nebyl s touto organizací ztotožněn a šlo o pouhé splnění povinnosti, jejíž porušení neslo ve své době vážné následky.

Nejvíce doposud Papežovu pověst poškodilo letošní zrušení exkomunikace čtyř biskupů z tradicionalistického Bratrstva svatého Pia X., které odmítá závěr druhého vatikánského koncilu z 60. let zlepšit vztah s Židy.

Za zrušení exkomunikace lobboval nejvíce britský biskup Richard Williamson, který prakticky ve stejnou dobu veřejně prohlásil, že nevěří v existenci nacistických plynových komor a že v koncentračních táborech zemřelo maximálně 300 000 Židů, a nikoli šest milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy