Papež mobilizuje. Pošle věřící do boje se změnami klimatu

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 4. 2015 20:23
František vydá encykliku, v níž více než miliardě katolíků připomene povinnost chránit životní prostředí a v níž je vyzve, aby svůj závazek vůči bohu i budoucím generacím plnili.
Chraňte Zemi, vyzve František všechny věřící.
Chraňte Zemi, vyzve František všechny věřící. | Foto: Reuters

Vatikán - Svatý stolec se přidá ke koalici bojovníků s globálními změnami klimatu.

Papež František v květnu vydá encykliku, tedy oficiální apel na všechny katolíky, aby se zasadili o ochranu životního prostředí a zvrátili klimatické změny, na něž doplácejí ti nejchudší obyvatelé planety.

Podle informací serveru BBC František ve své výzvě, určené vice než miliardě věřících, zdůrazní "spojení mezi úctou k přírodě a úctou k člověku, zejména k chudým, dětem a budoucím generacím, z čehož pramení jisté morální a duchovní povinnosti".

Cílem iniciativy je ovlivnit výsledek summitu Spojených národů o změnách klimatu, který se uskuteční na konci letošního roku v Paříži.

Vatikán svou výzvu opře o závěry konference "Chraňte Zemi, ctěte lidskost". Tu pořádá Papežská akademie věd, což je prestižní vědecká organizace, jejímiž členy jsou uznávaní vědci z celého světa, včetně držitelů Nobelovy ceny.

Zastavme americké lobbisty

Ve Spojených státech a v dalších zemích, kde je početná komunita konzervativních katolíků, ale může František se svou iniciativou narazit. Konzervativní katolíci totiž zastávají názor, že jsou klimatické změny přirozené a činnost člověka na ně nemá vliv.

Kritiku může vyvolat také fakt, že se klimatické změny staly vysoce zpolitizovaným tématem, a některým katolíkům by mohlo vadit, že se k nim papež, jakožto nejvyšší představitel katolické církve, vyjadřuje.

Podle hlavy Papežské akademie Marcela Sancheze Sorondy je to nicméně nezbytné, protože jsou postoje Američanů ovlivněny lobbingem ropného průmyslu, který závěry vědců systematicky a všemi dostupnými prostředky podrývá.

Nezávislý vatikánský poradní orgán sestává z 20 duchovních, 20 akademiků a 20 vědců, včetně laureáta Nobelovy ceny za přínos ve zkoumání chemie atmosféry Paula Crutzene.

Na hrozbu spojenou s emisemi skleníkových plynů akademie poprvé upozornila už před pětadvaceti lety.

 

Právě se děje

Další zprávy