Papež má problém. Kdysi poskytl azyl pedofilnímu knězi

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 3. 2010 15:24
Aféry kolem zneužívání dětí se stupňují. Je to útok na papeže, brání se Vatikán.
Reprezentant německých biskupů Robert Zollitsch na páteční audienci u papeže. Téma: Skandály.
Reprezentant německých biskupů Robert Zollitsch na páteční audienci u papeže. Téma: Skandály. | Foto: Reuters

Berlín - Aféry se zneužíváním svěřenců německé katolické církve nabývají stále větších rozměrů a už ohrožují i samotného papeže. Vatikán v sobotu prohlásil, že nová a nová obvinění vnímá jako útok proti Benediktu XVI.

Z nejnovějších zpráv, které prosákly na veřejnost vyplývá, že Benedikt XVI. minimálně o jednom z pedofilů v řadách katolické církve věděl. A dokonce mu před třiceti lety poskytl azyl.

Bývalá diecéze Benedikta XVI. v sobotu potvrdila, že současný papež ještě jako německý arcibiskup před třiceti lety poskytl střechu nad hlavou pedofilnímu kněžímu. Prý aby mohl „v klidu" podstoupit léčbu.

Podobný přístup vysoce postavených církevních představitelů prý navíc nebyl ojedinělý.

Kněz, jehož identita není známa a o němž církev mluví pouze jako o panu „H," byl později obviněn ze zneužívání jedenáctiletého chlapce.

„V roce 1980 bylo rozhodnuto, že bude panu H poskytnuto bydlení na faře, aby se mohl podrobit léčbě. Arcibiskup (nynější papež) se na tomto rozhodnutí podílel," stojí ve vyjádření mnichovské diecéze.

Léčení ale zřejmě nezabralo, protože pan H byl, jak o šest let později obviněn a odsouzen k šesti měsíční podmínce za sexuální obtěžování nezletilých. Během podmínky ani po jejím uplynutí, nebylo zjištěno, že by se pedofilní kněz dopustil dalšího deliktu, a tak podle serveru Deutsche Welle ve jménu boha pracoval s mládeží až do roku 2008.

Je otázkou jak je možné, že Benedikt XVI. poskytl azyl muži, o kterém věděl, že čelí podezření z tak závažného zločinu, jako je pohlavní zneužívání nezletilých dětí. Navíc nezabránil tomu, aby dotyčný kněz dál pracoval s mládeží, což nakonec vedlo k dalšímu zneužití.

Papežův bratr děti přinejmenším bil

Nová fakta v případu ještě více stupňuje tlak, jemuž hlava katolické církve čelí kvůli svému bratrovi Georgovi Ratzingerovi. Již dříve totiž vyšlo najevo, že dětský sbor, kde mělo docházet ke znásilňování chlapců, v minulosti vedl také papežův bratr.
Ten ale jakoukoliv souvislost mezi svou osobou a zneužíváním členů sborů popírá, protože prý v době, kdy ke zneužívání malých chlapců docházelo, ještě jako sbormistr nepůsobil.

Katolická církev má i svou temnou stránku
Katolická církev má i svou temnou stránku | Foto: Reuters

Někdejší školák Thomas Mayer ale podle časopisu Der Spiegel vypověděl, že v řezenském internátu do roku 1992 zažil sexuální a tělesné násilí. Bratr dnešního papeže Georg Ratzinger přitom vedl věhlasný pěvecký sbor Řezenští chrámoví vrabci v letech 1964-1994. Za nezletilé členy sboru tedy měl v té době odpovědnost.  Mayer vypověděl, že bylo násilí v internátu všudypřítomné. Starší spolužáci ho znásilňovali a k sexuálním stykům údajně docházelo také v domě prefekta.

Podle německého časopisu Focus byl bratr nynějšího papeže Benedikta XVI. svými svěřenci vnímán jako extrémně prchlivý a cholerický člověk, který používal fyzické násilí a dokonce se jednou rozčílil natolik, že mu vypadl umělý chrup.

Papežův bratr v rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse připustil, že v době svého šéfování v 70. letech sám občas dal některému sboristovi pohlavek. O zneužívání členů dětského sboru prý neměl ani tušení.

Na papeže to ušili, zní z Vatikánu

Podle Vatikánu stojí za německými sexuálními skandály církevních hodnostářů snaha zdiskreditovat hlavu katolické církve.

„V posledních dnech se vyskytli tací, kteří se svědomitou zarputilostí hledali v Řeznu a Mnichově nitky, aby svatého otce osobně do problému zneužívání zatáhli," řekl podle ČTK Lombardi. „Každému objektivnímu pozorovateli ale musí být jasné, že tyto snahy vyšly vniveč," dodal.

Německé případy obtěžování dětí božími služebníky nejsou jediné, které v poslední době vypluly na povrch. Obdobné skandály v poslední době otřásají katolickou církví také v Irsku, Nizozemsku a Rakousku.

Vídeňský biskup se v souvislosti se sexuálními skandály vyjádřil v tom smyslu, že na sexuálních deliktech kněžích může mít podíl právě celibát, a navrhl ho přehodnotit. To ale papež, podle kterého je celibát známkou naprosté oddanosti Bohu a církvi, rezolutně odmítá.

Němci už církvi nevěří

Z výzkumu veřejného mínění společnosti Emnid vyplývá, že Němci kvůli skandálům katolických knězů, ztrácejí ke katolické církvi důvěru.

Proč si to církev léta nechává pro sebe, rozhořčuje se nositel nobelovy ceny Günter Grass
Proč si to církev léta nechává pro sebe, rozhořčuje se nositel nobelovy ceny Günter Grass | Foto: Ludvík Hradilek

Podle 86 procent Němců vedení církve chybí ochota objasňovat případy zneužívání. Jen deset procent respondentů tvrdilo, že katolická církev podniká v tomto směru dost. Podobného názoru je také německý nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass, jenž v rozhovoru pro agenturou DPA řekl, že je církev v zajetí vlastních dogmat, podobně jako komunismus či kapitalismus.

Grass dále uvedl, že by měl německý stát katolickou církev neprodleně přimět k  neprodlenému informování státních zastupitelství o podezřeních ze zneužívání. To, že to církevní činitelé zatím nedělali, je podle něj v rozporu s pojetím sekularizovaného státu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy