Papež opět podpořil biskupa, který prý kryl zneužívání. Omluvil se ale obětem za volbu slov

ČTK ČTK
22. 1. 2018 19:18
Hlava katolické církve stále věří v Barrosovu nevinu, výroku na jeho obhajobu ale lituje kvůli zraňujícímu dopadu.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se omluvil za volbu slov, kterými se ve čtvrtek zastal chilského biskupa Juana Barrose, jenž údajně kryl zneužívání nezletilých kněžími. Hlava katolické církve stále věří v Barrosovu nevinu, výroku na jeho obhajobu ale lituje kvůli zraňujícímu dopadu. Františkovo nedělní vyjádření v letadle na cestě z Peru do Vatikánu označila agentura Reuters za výjimečný případ papežovy sebekritiky.

Papež se omluvil obětem kněžského zneužívání za své prohlášení, které podle něj "mnohé zranilo," což si prý v tu chvíli neuvědomil. Někoho zranit neměl vůbec v úmyslu. Zároveň ale dodal, že si je jistý, že Barros je nevinný. Ponechá jej také ve funkci biskupa jihochilského Osorna.

"V den, kdy mi přinesou proti Barrosovi důkaz, promluvím," řekl papež ve čtvrtek novinářům na závěr návštěvy Chile. "Není proti němu ani zrnko důkazu. Všechno jsou pomluvy. Je to jasné?" dodal před odletem do Peru.

Tento komentář podle agentury AP šokoval oběti zneužívání i mnohé další Chilany. Za "obrovskou chybu" jej označil politolog Germán Silva z univerzity v Santiagu de Chile. Sexuální skandál podkopal vážnost církve v Chile a papežova návštěva měla situaci zlepšit.

Barros byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých. Některé z Karadimových obětí požadují Barrosovo odvolání, neboť podle nich o Karadimově chování věděl a nezasáhl. Barros obvinění odmítá.

"Jako kdybych si mohl udělat selfie, když mě a další Karadima zneužíval a Barros tomu přihlížel," uvedl Juan Carlos Cruz, který nyní žije v USA. "Tito lidé jsou skutečně šílení a pontifex hovoří o usmíření s oběťmi. Nic se nezměnilo a jeho prosba o odpuštění je prázdná," doplnil.

František ale Barrose s odkazem na nedostatek důkazů hájil už dříve. Sám jej také v roce 2015 jmenoval biskupem Osorna, mnozí kněží a věřící v oblasti ale Barrose neuznávají. Papež řekl, že za tím stojí kampaň levice.

Karadimovy oběti si už v roce 2002 stěžovaly církevním činitelům, ti jim ale tehdy neuvěřili. Teprve když se obvinění dostala na veřejnost, začal Vatikán případ v roce 2010 vyšetřovat a následně zakázal Karadimovi církevní činnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy