Papež ji uzdravil, a je z ní celebrita. Že neumírala, nevadí

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 4. 2014 14:00
Příběh Kostaričanky, po jejímž svědectví bude papež Jan Pavel II. v neděli prohlášen za svatého.
Floribeth Moraová.
Floribeth Moraová. | Foto: Profimédia

Tres Rios (Kostarika) - Když byl zesnulý papež Jan Pavel II. před téměř třemi roky blahořečen, ležela Kostaričanka Floribeth Moraová podle svých slov na smrtelné posteli a loučila se s pozemským světem modlitbou k jeho snímku v novinách.

V tom se podle ní stalo něco úžasného. Jan Pavel II. na její modlitby odpověděl slovy "Vstaň, neboj se a vstaň" a v jediném okamžiku ji vyléčil.

To, zda k věřící ženě skutečně promluvil hlas shůry, s největší pravděpodobností nikdy nikdo neověří.

Video: Jedno z mnoha svědectví zachráněné.
Video: Jedno z mnoha svědectví zachráněné. | Video:

"Zázračné" vyléčení je ale prokazatelné a potvrdil jej ženin ošetřující lékař Alejandro Vargas. Racionální vysvětlení toho, čeho byl svědkem, prý poskytnout nemůže. Neoperovatelná výduť mozku (odborně aneurysma), což je často fatální onemocnění mozkových tepen, ustoupilo a dnes padesátiletá matka čtyř dětí se od té doby těší dobrému zdraví.

Velké "ale"

Háček je v tom, že Moraová podle doktora neumírala, její léčba byla úspěšná a jediné, co ji mělo udržet v kondici, byl zdravý životní styl.

Poslali jsme ji domu s léky na vysoký tlak a doporučením, aby dodržovala dietu.

"Poslali jsme ji domů s léky na vysoký tlak a dietním doporučením tak, aby vysoká hladina cholesterolu nezvyšovala riziko dalšího krvácení do mozku. Zároveň jsme jí nasadili léky proti bolesti, protože trpěla silnou migrénou. Neposlali jsme ji domů, aby čekala, až umře," podotkl v rozhovoru pro agenturu Reuters neurochirurg Vargas.

Po výduti nejsou na ženině mozku ani stopy. Ilustrační foto.
Po výduti nejsou na ženině mozku ani stopy. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Riziko dalších komplikací prý odhadoval na dvě procenta. Přiznává ale, že úplné zotavení Floribeth Moraové šokovalo i jeho. "To, co považujeme za pozoruhodné, je fakt, že na jejím mozku není po aneurysmatu ani stopa. Ve své kariéře jsem ještě nikdy nic podobného neviděl," konstatoval.

Katolíci našli superstar

I ti, kdo příběhu Kostaričanky, na jehož základě bude Jan Pavel II. prohlášen za svatého, nevěří, nemohou církvi jednu velkou proměnu odepřít: Z neznámé ženy se díky ní během okamžiku stala světová celebrita a symbol víry pro miliony katolíků.

O Moraovou je takový zájem, že musela omezit práci pro rodinnou bezpečnostní agenturu a kvůli církevním povinnostem zanechala i studia třetího věku.

"S tím vším, co se kolem děje, oceňuji, že máme vlastní firmu, protože kdybych měla šéfa, už by mě vyhodil. Nestíhala bych svou práci," zavtipkovala církevní korunní svědkyně v rozhovoru s reportérem agentury AP.

Stíhá toho opravdu hodně. Každý den se účastní až čtyř mší a přijímá ve svém skromném domě v městečku Tres Rios poutníky z celého světa. Domácnost, kterou dcera ševce a švadleny sdílí s manželem - bývalým policistou -, zdobí bezpočet vyobrazení Krista a Panny Marie.

Ať si každý myslí, co chce

Z pochybovačů si velkou hlavu nedělá. "Každý si může myslet, co chce. Já prostě vím, že jsem zdravá," říká. Poskytování svědectví o zázraku zesnulého papeže nyní pokládá za své poslání.

"Nemám důvod pochybovat o tom, čím jsem. Jsem zdravá a to je pro mě ta nejdůležitější věc," dodává svědkyně druhého zázraku Jana Pavla II. Za ten první mu bylo uznáno vyléčení francouzské jeptišky z Parkinsonovy choroby, kterou mimochodem sám trpěl.

"Pro věřící je svatořečení důležité, pro mě už ale Jan Pavel II. svatým je. Nikdy by mě nenapadlo, že se toho všeho stanu součástí," dodává.

Nedělního svatořečení papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII. se Floribeth Moraová samozřejmě zúčastní a současnému papeži Františkovi přiveze stovky vzkazů od věřících z celého světa. "Musela jsem si kvůli nim koupit další kufr," konstatuje s úsměvem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy