Papež ji uzdravil, a je z ní celebrita. Že neumírala, nevadí

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 4. 2014 14:00
Příběh Kostaričanky, po jejímž svědectví bude papež Jan Pavel II. v neděli prohlášen za svatého.
Floribeth Moraová.
Floribeth Moraová. | Foto: Profimédia

Tres Rios (Kostarika) - Když byl zesnulý papež Jan Pavel II. před téměř třemi roky blahořečen, ležela Kostaričanka Floribeth Moraová podle svých slov na smrtelné posteli a loučila se s pozemským světem modlitbou k jeho snímku v novinách.

V tom se podle ní stalo něco úžasného. Jan Pavel II. na její modlitby odpověděl slovy "Vstaň, neboj se a vstaň" a v jediném okamžiku ji vyléčil.

To, zda k věřící ženě skutečně promluvil hlas shůry, s největší pravděpodobností nikdy nikdo neověří.

Video: Jedno z mnoha svědectví zachráněné.
Video: Jedno z mnoha svědectví zachráněné. | Video:

"Zázračné" vyléčení je ale prokazatelné a potvrdil jej ženin ošetřující lékař Alejandro Vargas. Racionální vysvětlení toho, čeho byl svědkem, prý poskytnout nemůže. Neoperovatelná výduť mozku (odborně aneurysma), což je často fatální onemocnění mozkových tepen, ustoupilo a dnes padesátiletá matka čtyř dětí se od té doby těší dobrému zdraví.

Velké "ale"

Háček je v tom, že Moraová podle doktora neumírala, její léčba byla úspěšná a jediné, co ji mělo udržet v kondici, byl zdravý životní styl.

Poslali jsme ji domu s léky na vysoký tlak a doporučením, aby dodržovala dietu.

"Poslali jsme ji domů s léky na vysoký tlak a dietním doporučením tak, aby vysoká hladina cholesterolu nezvyšovala riziko dalšího krvácení do mozku. Zároveň jsme jí nasadili léky proti bolesti, protože trpěla silnou migrénou. Neposlali jsme ji domů, aby čekala, až umře," podotkl v rozhovoru pro agenturu Reuters neurochirurg Vargas.

Po výduti nejsou na ženině mozku ani stopy. Ilustrační foto.
Po výduti nejsou na ženině mozku ani stopy. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Riziko dalších komplikací prý odhadoval na dvě procenta. Přiznává ale, že úplné zotavení Floribeth Moraové šokovalo i jeho. "To, co považujeme za pozoruhodné, je fakt, že na jejím mozku není po aneurysmatu ani stopa. Ve své kariéře jsem ještě nikdy nic podobného neviděl," konstatoval.

Katolíci našli superstar

I ti, kdo příběhu Kostaričanky, na jehož základě bude Jan Pavel II. prohlášen za svatého, nevěří, nemohou církvi jednu velkou proměnu odepřít: Z neznámé ženy se díky ní během okamžiku stala světová celebrita a symbol víry pro miliony katolíků.

O Moraovou je takový zájem, že musela omezit práci pro rodinnou bezpečnostní agenturu a kvůli církevním povinnostem zanechala i studia třetího věku.

"S tím vším, co se kolem děje, oceňuji, že máme vlastní firmu, protože kdybych měla šéfa, už by mě vyhodil. Nestíhala bych svou práci," zavtipkovala církevní korunní svědkyně v rozhovoru s reportérem agentury AP.

Stíhá toho opravdu hodně. Každý den se účastní až čtyř mší a přijímá ve svém skromném domě v městečku Tres Rios poutníky z celého světa. Domácnost, kterou dcera ševce a švadleny sdílí s manželem - bývalým policistou -, zdobí bezpočet vyobrazení Krista a Panny Marie.

Ať si každý myslí, co chce

Z pochybovačů si velkou hlavu nedělá. "Každý si může myslet, co chce. Já prostě vím, že jsem zdravá," říká. Poskytování svědectví o zázraku zesnulého papeže nyní pokládá za své poslání.

"Nemám důvod pochybovat o tom, čím jsem. Jsem zdravá a to je pro mě ta nejdůležitější věc," dodává svědkyně druhého zázraku Jana Pavla II. Za ten první mu bylo uznáno vyléčení francouzské jeptišky z Parkinsonovy choroby, kterou mimochodem sám trpěl.

"Pro věřící je svatořečení důležité, pro mě už ale Jan Pavel II. svatým je. Nikdy by mě nenapadlo, že se toho všeho stanu součástí," dodává.

Nedělního svatořečení papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII. se Floribeth Moraová samozřejmě zúčastní a současnému papeži Františkovi přiveze stovky vzkazů od věřících z celého světa. "Musela jsem si kvůli nim koupit další kufr," konstatuje s úsměvem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy