reklama
 
 

Papež je poprvé na Kypru. Chce dialog s muslimy

5. 6. 2010 19:16
Země je přes 35 let rozdělena na řeckou a tureckou část

Nikózie - Tříprocentní katolická menšina Kypřanů slaví svátek. Včera do země, kde je většina obyvatel pravoslavného vyznání, přiletěl Papež Benedikt XVI. Je to vůbec poprvé, co zemi hlava římskokatolické církve navštívila.

Hned v úvodu své třídenní návštěvy vyjádřil papež přání, aby se vztahy kyperskořecké a kyperskoturecké komunity zlepšily. Země, která má necelých 800 tisíc obyvatel je už více než 35 let rozdělena na řeckou a tureckou část.

"Kéž vás touha žít ve shodě s vašimi sousedy inspiruje ve vašem trpělivém úsilí o vyřešení problémů kolem budoucnosti vašeho ostrova," řekl při uvítacím ceremoniálu v jihokyperském přístavním městě Pafos, kde v pátek přistálo jeho letadlo.

Vyzval také k dialogu mezi křesťany a muslimy. "Povzbuzuji vás k tomu, abyste vytvořili takovou důvěru mezi křesťany a nekřesťany jako základ pro trvalý mír," dodal Benedikt XVI. Podle něj je v tomto směru ale ještě zapotřebí i v celosvětovém měřítku udělat hodně práce.

Papež se sešel s muslimským duchovním Nazimem Haqqanim, a to na cestě k františkánskému chrámu, kde odsloužil mši. Haqqani Benedikta XVI. podle zdrojů Vatikánu požádal, aby se papež za něho pomodlil. "Velmi dobře. Budeme se vzájemně modlit jeden za druhého," odpověděl prý papež.

Kypr je rozdělen na dvě části od roku 1974, kdy ho napadlo a jeho severní část obsadilo Turecko. O devět let později byla na severní třetině ostrova vyhlášena Severokyperská turecká republika. Tu ovšem uznalo jako samostatný stát jen Turecko.

Od počátku invaze muselo své domovy opustit na 170 tisíc kyperských Řeků a kyperští Turci zničili nebo zabrali přes 500 křesťanských kostelů, kaplí a klášterů.

Pro novináře na palubě svého letadla cestou na Kypr papež okomentoval také pondělní útok Izraelců na humanitární konvoj směřující do Gazy. Prohlásil, že je třeba, aby lidé neztráceli trpělivost a odvahu, ale snažili se o to znovu a znovu s jistotou, že míru lze dosáhnout.

Papež se také vyjádřil k vraždě třiašedesátiletého tureckého katolického biskupa Luigiho Padoveseho, který byl ve čtvrtek zavražděn ve své rezidenci v Iskenderunu na jihovýchodě Turecka. Z vraždy je podezřelý biskupův řidič.

Padovese měl v pátek odcestovat na Kypr, aby se připojil k doprovodu papeže Benedikta XVI. Ten novinářům řekl, že doufá, že tato událost nenaruší dialog mezi křesťany a muslimy.

"Jsme šokování a plně se solidarizujeme s katolickou komunitou v Turecku," uvedl k tomu v pátek vatikánský mluvčí Federico Lombardi.

autor: Zahraničí | 5. 6. 2010 19:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama