Papež František zahájil tradiční velikonoční vigilii

ČTK ČTK
19. 4. 2014 23:25
Ježíšovo zmrtvýchvstání oslaví křesťané naplno na Velikonoční neděli.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v sobotu za přítomnosti tisíců věřících a poutníků zahájil velikonoční vigilii. Tato bohoslužba připomíná Ježíšovo zmrtvýchvstání a bývá nejdelší v církevním roce.

V katolickém kalendáři je tato "noc nocí" spojena se zapalováním ohňů před kostely a zažehávání velikonočních svící vnášených pak do chrámů jako symbol světla, které s Kristem přišlo do světa. Součástí vigilie bývají i křty, většinou dospělých lidí, kteří se rozhodli stát křesťany. Papež letos pokřtí deset lidí ve věku od sedmi do 58 let, a to z Běloruska, Itálie, Francie, Vietnamu, Libanonu a Senegalu.

Ježíšovo zmrtvýchvstání oslaví křesťané naplno až na Velikonoční neděli, kdy papež František povede na vatikánském Svatopetrském náměstí velikonoční mši, vyhlásí velikonoční poselství a v poledne udělí požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu). U předchozích papežů při této příležitosti zaznívaly pozdravy v desítkách jazyků včetně češtiny.

Zhruba dvě desítky floristů z Nizozemska měly v sobotu na starosti výzdobu náměstí svatého Petra. Celkem bylo umístěno před chrám 42 000 květin a zahradních rostlin. Květy jsou tradičním dárkem holandských pěstitelů květin, napsala agentura APA.

 

Právě se děje

Další zprávy