Papež František zahájil tradiční velikonoční vigilii

ČTK ČTK
19. 4. 2014 23:25
Ježíšovo zmrtvýchvstání oslaví křesťané naplno na Velikonoční neděli.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v sobotu za přítomnosti tisíců věřících a poutníků zahájil velikonoční vigilii. Tato bohoslužba připomíná Ježíšovo zmrtvýchvstání a bývá nejdelší v církevním roce.

V katolickém kalendáři je tato "noc nocí" spojena se zapalováním ohňů před kostely a zažehávání velikonočních svící vnášených pak do chrámů jako symbol světla, které s Kristem přišlo do světa. Součástí vigilie bývají i křty, většinou dospělých lidí, kteří se rozhodli stát křesťany. Papež letos pokřtí deset lidí ve věku od sedmi do 58 let, a to z Běloruska, Itálie, Francie, Vietnamu, Libanonu a Senegalu.

Ježíšovo zmrtvýchvstání oslaví křesťané naplno až na Velikonoční neděli, kdy papež František povede na vatikánském Svatopetrském náměstí velikonoční mši, vyhlásí velikonoční poselství a v poledne udělí požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu). U předchozích papežů při této příležitosti zaznívaly pozdravy v desítkách jazyků včetně češtiny.

Zhruba dvě desítky floristů z Nizozemska měly v sobotu na starosti výzdobu náměstí svatého Petra. Celkem bylo umístěno před chrám 42 000 květin a zahradních rostlin. Květy jsou tradičním dárkem holandských pěstitelů květin, napsala agentura APA.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy