Papež František převeze z řeckého ostrova Lesbos 43 migrantů, dostanou dočasný status

ČTK ČTK
2. 12. 2019 19:21
Úřad papeže přiveze z řeckého ostrova Lesbos do konce roku 43 uprchlíků. Pro první skupinu 33 osob odletěl v pondělí polský kardinál Konrad Krajewski, vrátit se s nimi má ve středu. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na sdělení Vatikánu.
Papež František v Japonsku
Papež František v Japonsku | Foto: Reuters

Vatikán dohodl převzetí 43 běženců i s italským ministerstvem vnitra, uvádí se v prohlášení Vatikánu. Uprchlíci dostanou dočasný status mezinárodní ochrany, než se vyřeší jejich žádosti o azyl. Postará se o ně křesťanské hnutí Komunita Sant'Egidio a Úřad apoštolské charity, jehož úkolem je pomáhat chudým a potřebným jménem papaže a v jehož čele stojí kardinál Krajewski jako takzvaný papežský almužník.

Pomoc uprchlíkům je jednou z priorit Františkova pontifikátu. I první cesta mimo Řím poté, co se František stal v březnu 2013 papežem, byla spojena s uprchlíky. Vedla v červenci 2013 na sicilský ostrov Lampedusa, kam tehdy stejně jako do dalších italských přístavů připlouvali masově běženci z Afriky a Blízkého východu prchající před ozbrojenými konflikty a chudobou.

Uprchlický tábor na ostrově Lesbos
Uprchlický tábor na ostrově Lesbos | Foto: Reuters

Letos se s masovou migrační vlnou potýká Řecko, kam připlouvají běženci z Turecka mířící zejména na ostrovy v Egejském moři. Tamní uprchlické tábory jsou dlouhodobě přeplněné a běženci tam žijí ve velmi špatných podmínkách, často jen ve stanech. Řecké úřady kvůli tomu čelí kritice a letos nová vláda zahájila hromadné přesuny migrantů z ostrovů na pevninu.

František navštívil Lesbos v dubnu 2016, kdy vzal s sebou do Říma tři syrské uprchlické rodiny. Šlo celkem o 12 lidí, včetně šesti dětí, všechny tři rodiny byly muslimské, uvedl tehdy Vatikán. Letos papež oznámil, že chce udělat další gesto solidarity a odvézt z ostrova rodiny původem z Afghánistánu, Kamerunu a Toga.

 

Právě se děje

Další zprávy