Papežův přelomový summit o zneužívání: Jen vlažné sliby, kritizují odborníci

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
25. 2. 2019 20:46
Papež František jen opakoval "vlažné sliby" a jeho řeč byla "promarněnou šancí". I taková kritická slova zaznívají na adresu papeže po jeho nedělním projevu, se kterým vystoupil na závěr summitu o sexuálním obtěžování kněžími. Šlo o historicky první konferenci katolické církve, která se této problematice věnovala.
Papež František v poslední den summitu.
Papež František v poslední den summitu. | Foto: Reuters

"Myslím, že je důležité, že ten summit vůbec byl. Je to obrovský krok. Důležité také je, že se konal veřejně a nešlo o nějaké interní schůzky. Navíc akci předsedal papež, kterému velmi záleží na tom, aby se tato kapitola nikoliv uzavřela, ale právě otevřela," mírní však pro server Aktuálně.cz negativní reakce Martin Staněk, pastorační referent z Akademické farnosti Praha, kterou vede Tomáš Halík.

Impulzem pro konání čtyřdenního fóra ve Vatikánu byla řada svědectví a zpráv z posledních let, které ukazovaly, že sexuální skandály duchovních zmítají církví ve velkém měřítku. 

Papež přednesl na závěr summitu v Apoštolském paláci řeč, v níž například označil kněží, kteří zneužívají mladistvé, za "nástroje satana" a "vyhladovělé vlky". "Čelíme univerzálnímu problému, který je tragicky všudypřítomný a dotýká se každého. (…) Tento ďábel (sexuální zneužívání - pozn. red.) není o nic méně monstrózní, jestliže se objeví v církvi," řekl také František.

V předchozích dnech jednání, na které se sjelo 190 vysoce postavených duchovních, včetně předsedy České biskupské konference kardinála Dominika Duky, volal papež po nutnosti konkrétních opatření. Jenže někteří odborníci nebo obhájci sexuálních obětí kritizují papeže za to, že sám nepřišel s dostatkem hmatatelných kroků.

"Není tu žádný konkrétní plán. Vypadá to, jako by na tomto setkání zjistili, že je sexuální zneužívání v církvi rozšířené a že je to hřích a zločin," citoval například server americké televize ABC indickou teoložku a tajemnici Indického ženského teologického fóra (IWTF) Virginii Saldanhaovou. 

"Byla to promarněná šance. (…) František nevstoupí do historie jako reformní papež, nýbrž jako obhájce statu quo," přispěl ke kritice také německý znalec církevního práva Thomas Schüller.

"Ačkoli katolíci ve světě volají po konkrétních změnách, papež místo nich nabídl vlažné sliby, které jsme navíc už slyšeli," nechala se slyšet i Anne Barrettová Doyleová z americké organizace BishopAccountability, která sleduje případy sexuálního zneužívání kněžími. 

Seznam 21 opatření

Zahraniční média a agentury také v neděli upozornily, že ze summitu nevzešel žádný závěrečný dokument. Martin Staněk ale pro Aktuálně.cz dodává, že oficiální výstup ani vzniknout neměl, pouze papežova závěrečná řeč. "Mělo vzniknout pouze nějaké vademekum (příručka - pozn. red.), jak postupovat v případech sexuálního zneužívání, když se o tom dozvědí biskupové," říká Staněk. 

Papež na fóru představil 21 bodů, které přišly v rámci příprav na vatikánskou konferenci přímo od biskupských konferencí. Jedním z bodů je například zřídit naslouchací skupinu složenou z vyškolených odborníků, kteří budou vyhodnocovat případy možného zneužívání. Další položka hovoří o tom, že u kandidátů na duchovní bude nutné provést odborné psychologické hodnocení. 

"Nic z toho, co zaznělo v Římě, nemá právní dopady," zkritizoval ale seznam 21 bodů například novinář serveru německé stanice Deutsche Welle Christoph Strack.  

O implementaci do legislativy hovoří i Staněk. Podle něj je potřeba, aby summit nevyzněl do prázdna a každá biskupská konference si z něj odnesla nějaké závěry, které může právně zakotvit.

"Velmi důležitý krok"

Podobně summit vnímá i mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová, která se ho sice přímo nezúčastnila, byla ale přítomna na tiskových konferencích. "Společnost by se na to měla dívat z pohledu, jak je strašně významné, že se vůbec někdo na takovéto úrovni setkal. V jaké jiné organizaci na světě to máte? Že by se - řečeno v určité nadsázce - setkali třeba ministři školství a řešili problém sexuálního zneužívání ve školství?" uvedla pro Aktuálně.cz Klimentová. 

"Byl to první, velmi důležitý krok k tomu, aby církev byla bezpečným prostředím pro děti a nezletilé. V centru pozornosti byla oběť. Zazněla i konkrétní svědectví, kdy na plénum chodily osoby, které vyprávěly, co se jim stalo," připomněla Klimentová, že si účastníci summitu vyslechli také výpovědi některých obětí. 

Podle ní bylo jedním z hlavních cílů sjednotit pohled na celou problematiku. "Summit byl velmi komplexní, na jednom místě se sešlo 190 lidí z různých kontinentů a poměrů. Ty poměry jsou v každé zemi jiné, každá k té problematice přistupuje jinak, nejen z hlediska zákonů," dodává mluvčí ČBK. 

Papež podle ní také co nejdříve vydá dokument, takzvaný motu proprio, ve kterém budou uvedeny předpisy na ochranu nezletilých a zranitelných v církvi. Stejně tak by měla brzo spatřit světlo světa příručka pro biskupy a jednotlivé biskupské konference. "Ta bude popisovat další právní a pastorační povinnosti a závazky v této oblasti," sdělila Klimentová. 

Video: Možný papežův nástupce Vatikánu citoval Halíka. Velmi mne to překvapilo, reaguje Halík

Možný papežův nástupce Vatikánu citoval Halíka. Velmi mne to překvapilo, reaguje Halík | Video: Catholic Sat
 

Právě se děje

Další zprávy