Papež František se v Istanbulu pomodlil s muslimy

ČTK ČTK
29. 11. 2014 19:43
Sešel se rovněž s vůdcem pravoslavné církve, patriarchou Bartolomějem, podle něhož je papežova návštěva dalším krokem na cestě sblížení mezi západními a východními křesťany.
Papež František a patriarcha Bartoloměj.
Papež František a patriarcha Bartoloměj. | Foto: Reuters

Istanbul - Papež František se společně s muslimským duchovním pomodlil v istanbulské Modré mešitě, a zopakoval tak vstřícné ekumenické gesto svého předchůdce Benedikta XVI., který totéž učinil v roce 2006. Sešel se rovněž s vůdcem pravoslavné církve, patriarchou Bartolomějem, podle něhož je papežova návštěva dalším krokem na cestě sblížení mezi západními a východními křesťany. Istanbul je pro hlavu katolické církve druhou zastávkou jeho třídenní cesty do Turecka.

Cařihradský ekumenický patriarcha dnes dopoledne papeže přivítal na istanbulském letišti. Znovu se oba sešli večer, kdy absolvovali společnou modlitbu a ekumenickou bohoslužbu v ortodoxním kostele sv. Jiří.

Bartoloměj I. nemá v rámci pravoslavné církve takové pravomoci jako papež v církvi katolické, protože národní odnože pravoslaví mají značnou autonomii, přesto je označován za nejvyššího představitele společenství 300 milionů lidí, kteří se k ortodoxnímu křesťanství hlásí. S Františkem se sice osobně setkal už několikrát, ale jeho nynější návštěvu označil za "historickou".

Papež se snaží o vstřícnost k ostatním náboženstvím, a navštívil proto i istanbulskou Modrou mešitu. Společně s tamním velkým muftím Rahmim Yaranem několik minut postál v tiché modlitbě ve svatostánku, který dal v 17. století postavit sultán Ahmed I. Poté zavítal i do někdejšího byzantského chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia), který je dnes muzeem.

Papež ale věnoval pozornost i malé katolické komunitě v Turecku a odsloužil mši v katolické katedrále svatého Ducha.

Františkův pobyt v Istanbulu provázela přísná bezpečnostní opatření. Centrum města bylo prakticky uzavřeno, podle tureckých médií bylo v ulicích na 7000 policistů.

Návštěvu Turecka zahájil papež v pátek v Ankaře, kde se mimo jiné sešel s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ve svém projevu odsoudil extremismus, vyzval k většímu porozumění mezi jednotlivými náboženskými směry a rovněž k pomoci Turecku se zvládnutím problému syrských uprchlíků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy