Papež František se v Istanbulu pomodlil s muslimy

ČTK ČTK
29. 11. 2014 19:43
Sešel se rovněž s vůdcem pravoslavné církve, patriarchou Bartolomějem, podle něhož je papežova návštěva dalším krokem na cestě sblížení mezi západními a východními křesťany.
Papež František a patriarcha Bartoloměj.
Papež František a patriarcha Bartoloměj. | Foto: Reuters

Istanbul - Papež František se společně s muslimským duchovním pomodlil v istanbulské Modré mešitě, a zopakoval tak vstřícné ekumenické gesto svého předchůdce Benedikta XVI., který totéž učinil v roce 2006. Sešel se rovněž s vůdcem pravoslavné církve, patriarchou Bartolomějem, podle něhož je papežova návštěva dalším krokem na cestě sblížení mezi západními a východními křesťany. Istanbul je pro hlavu katolické církve druhou zastávkou jeho třídenní cesty do Turecka.

Cařihradský ekumenický patriarcha dnes dopoledne papeže přivítal na istanbulském letišti. Znovu se oba sešli večer, kdy absolvovali společnou modlitbu a ekumenickou bohoslužbu v ortodoxním kostele sv. Jiří.

Bartoloměj I. nemá v rámci pravoslavné církve takové pravomoci jako papež v církvi katolické, protože národní odnože pravoslaví mají značnou autonomii, přesto je označován za nejvyššího představitele společenství 300 milionů lidí, kteří se k ortodoxnímu křesťanství hlásí. S Františkem se sice osobně setkal už několikrát, ale jeho nynější návštěvu označil za "historickou".

Papež se snaží o vstřícnost k ostatním náboženstvím, a navštívil proto i istanbulskou Modrou mešitu. Společně s tamním velkým muftím Rahmim Yaranem několik minut postál v tiché modlitbě ve svatostánku, který dal v 17. století postavit sultán Ahmed I. Poté zavítal i do někdejšího byzantského chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia), který je dnes muzeem.

Papež ale věnoval pozornost i malé katolické komunitě v Turecku a odsloužil mši v katolické katedrále svatého Ducha.

Františkův pobyt v Istanbulu provázela přísná bezpečnostní opatření. Centrum města bylo prakticky uzavřeno, podle tureckých médií bylo v ulicích na 7000 policistů.

Návštěvu Turecka zahájil papež v pátek v Ankaře, kde se mimo jiné sešel s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ve svém projevu odsoudil extremismus, vyzval k většímu porozumění mezi jednotlivými náboženskými směry a rovněž k pomoci Turecku se zvládnutím problému syrských uprchlíků.

 

Právě se děje

před 20 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy