reklama
 
 

Papež František se sešel s "biskupem luxusu" a mlčí

21. 10. 2013
Podrobnosti o výsledcích zhruba 20minutového rozhovoru nebyly oznámeny.

Vatikán - Papež František v pondělí udělil audienci německému biskupovi, který je ve vlasti ostře kritizován kvůli nákladné přestavbě svého sídla v Limburgu. Podrobnosti o výsledcích zhruba 20minutového rozhovoru nebyly oznámeny.

Vatikán žádné podrobnosti o setkání Františka s německým hodnostářem nezveřejnil. Limburská diecéze pouze uvedla, že biskup je "velmi vděčný za velmi povzbudivé setkání". "S papežem se dohodl na tom, že obsah jejich setkání zůstane důvěrný," uvedla diecéze.

Franz Peter Tebartz-van Elst získal od médií přezdívku "biskup luxusu" a spekuluje se, že by kvůli okázalému životnímu stylu mohl přijít o svůj úřad. Papež klade důraz na pojetí skromné církve, jejímž cílem je starost o chudé a lidi na okraji společnosti.

Renovace limburské biskupské rezidence stála církev 31 milionů eur (asi 800 milionů korun). Podle tisku a kritiků stavby za toto prodražení mohou "speciální přání" samotného biskupa, který si svou rezidence luxusně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, se kterými nebyl spokojen.

Něco se musí stát

Vysoká částka vyvolala v Německu značnou pozornost a spory, které se rozhořely, se nyní musí řešit až ve Vatikánu. Tebartz-van Elst kvůli tomu odjel do církevního státu a na audienci u papeže čekal týden.

"Znovuobnovení limburského biskupství bude určitě značně obtížné. Situace se vyvinula tak, že se něco musí stát," řekl po dnešní audienci novinářům biskup z Osnabrücku Franz-Josef Bode.

Biskup čekal v Římě na audienci u papeže téměř týden, před ním František soukromě přijal kolínského arcibiskupa Joachima Meisnera, který je podle agentury DPA považován za podporovatele limburského biskupa. S papežem však pravděpodobně 79letý církevní hodnostář probíral svou vlastní žádost o uvolnění z funkce.

Už minulý čtvrtek papež přijal také předsedu Německé biskupské konference Roberta Zollitsche, který vyjádřil naději, že se aféra brzy vyřeší.

autor: ČTK | 21. 10. 2013

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama