Papež v Sarajevu řekl, že ve světě cítí "ovzduší války"

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2015 13:08
Mezi bosenskými národy panuje i dvacet let po občanské válce nedůvěra. Papež přijíždí v době, kdy islamisté vyhlásili svatou válku na Balkáně.
Papež František v Sarajevu.
Papež František v Sarajevu. | Foto: Reuters

Sarajevo - Papež František v sobotu přiletěl do Sarajeva na jednodenní návštěvu s cílem povzbudit k usmíření bosenské národy, mezi nimiž dvacet let po občanské válce stále panuje značná nedůvěra.

Při dnešní mši v Sarajevu řekl, že ve světě "cítí ovzduší války" a v této souvislosti odsoudil ty, kteří toto klima úmyslně udržují. Jeho bohoslužby na olympijském stadionu v bosenské metropoli se zúčastnilo na 65.000 lidí.

"Je to svým způsobem třetí světová válka podávaná po kouskách a v kontextu globální komunikace je zde cítit klima války," řekl papež během mše. "Je to klima, které vyvolávají a záměrně podněcují zejména ti, kteří si přejí střet mezi různými kulturami a civilizacemi, a také ti, kteří s válkami spekulují, aby vydělali na prodeji zbraní," dodal.

Avšak válka, upozornil dále František, je také "destrukce, mnoho zničených životů. "Vy to víte velmi dobře, neboť jste to tady skutečně zažili: jaké utrpení, jaké pustošení, jaká bolest!," řekl.

Ještě předtím se nejvyšší představitel římskokatolické církve setká se členy kolektivní hlavy státu, předsednictva, Chorvatem Draganem Čovičem, Srbem Mladenem Ivaničem a Bosňákem Bakirem Izetbegovičem. V odpoledním programu má pak zejména ekumenické setkání. Rád by také navštívil mládežnické centrum, než večer odletí zpět do Vatikánu.

Papeže na sarajevském letišti přivítal chorvatský člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Čović, apoštolský nuncius Luigi Pezzuto a skupina 150 dětí v lidových krojích Chorvatů, Srbů i Bosňáků.

Proces smíření

František před několika dny prohlásil, že do Bosny přijede, aby v zemi podpořil poválečný proces usmíření. Válka, která v letech 1992 až 1995 v Bosně provázela rozpad bývalé Jugoslávie, si vyžádala životy na 100 000 lidí a tisíce dalších jsou dosud nezvěstní.

Na základě daytonských mírových dohod, které válku ukončily, zemi tvoří dvě entity s rozsáhlou autonomií - bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republika srbská (RS).

Papež chce svou cestou také povzbudit katolickou chorvatskou komunitu, která tvoří zhruba 15 procent obyvatelstva a neustále se zmenšuje. Především mladí Chorvaté odcházejí kvůli špatné ekonomické a sociální situaci do zahraničí. Značná část bosenských Chorvatů má rovněž občanství sousedního Chorvatska, což jí otevírá dveře do Evropské unie.

"Vybízím vás katolíky, abyste stáli po boku svých krajanů jako svědci své víry a boží lásky a pracovali pro společnost, která kráčí k míru, soužití a spolupráci," prohlásil papež ve videoposelství zveřejněném tento týden. Podle sčítání lidu z  roku 2013 tvoří Bosňáci největší část bosenské populace, 48,4 procenta. Podíl Srbů je 32,7 procenta a Chorvatů 14,6 procenta.

Papež navštívil Sarajevo už v roce 1997. Byl to Jan Pavel II., který do Bosny zavítal ještě jednou o šest let později, kdy pobýval v Banja Luce, metropoli Republiky srbské.

 

Právě se děje

Další zprávy