Papež František vyzval před americkým Kongresem k boji proti náboženskému extremismu

Papež František ve Washingtonu
V projevu označil jako jednu z nevyřešených kapitol rovnoprávnost členů světového společenství, neboť několik málo zemí u sebe soustředilo přílišnou moc.
Papež František s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.
Před projevem k Valnému shromáždění promluvil papež k zaměstnancům OSN.
Obrátil se nejen na vysoké úředníky, ale i uklízeče či ostrahu.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2015 18:56
Papež František promluvil před americkým Kongresem. Je tak první hlavou římskokatolické církve, která před poslanci amerického Kongresu promluvila. Varoval před náboženským extremismem a fundamentalismem. Zvláštní obavy František vyjádřil o osud křesťanů na Blízkém východě, kde působí radikálové z organizace Islámský stát. Papež rovněž vyzval členy Kongresu, aby odmítli "nepřátelský způsob uvažování" o přistěhovalectví a uvažovali o migrantech jako o lidech, kteří přišli zlepšit život svých rodin. Papež dále vyzval ke zrušení trestu smrti a dotkl se i otázek ochrany životního prostředí.

Washington  - Je nutné být obezřetný vůči všem druhům fundamentalismu, boj proti náboženskému extremismu ale nesmí probíhat na úkor svobody. Ve svém proslovu k poslancům amerického Kongresu to uvedl papež František.

Věnoval se rovněž tématu sociální spravedlnosti, odsoudil nevraživost vůči přistěhovalcům a vyzval ke zrušení trestu smrti.

Proti fundamentalismu není podle papeže imunní žádné náboženství. Zvláštní obavy v tomto ohledu František vyjádřil o osud křesťanů na Blízkém východě, které na území Sýrie a Iráku pronásledují radikálové z organizace Islámský stát (IS). Varoval ale zároveň, že boj proti extremismu nesmí být na úkor svobody.

Podpora zranitelných a ohrožených

"Politická společnost přetrvá, usiluje-li o uspokojení společných potřeb podporou rozvoje všech svých členů, zvláště zranitelných a ohrožených," uvedl rovněž papež ve své řeči, která trvala téměř hodinu a kterou zakončil zvoláním "God Save America" (Bůh ochraňuj Ameriku).

František se vyjádřil rovněž k aktuální uprchlické krizi, která podle něj znamená bezprecedentní výzvu. Papež vyzval členy Kongresu, aby odmítli "nepřátelský způsob uvažování" o přistěhovalectví a uznávali lidi, kteří se chtějí přestěhovat do Spojených států, jako lidi, kteří chtějí zlepšit život svých rodin.

František ve své řeči vyzdvihl mimo jiné osobnost černošského amerického kazatele Martina Luthera Kinga, jehož sen o rovnosti občanských a politických práv u bělochů a černochů je prý stále inspirativní.

"Jsem rád, že Amerika je nadále pro mnohé zemí snů. Snů, které vybízejí k činům, účasti a angažovanosti," prohlásil.

Utváření národa nás vybízí k uznání toho, že musíme trvale soucítit s jinými a přitom odmítat nepřátelský způsob uvažování, prohlásil 78letý papež původem z Argentiny. Tato slova přitom pronesl na horké půdě, protože Kongres je rozpolcený v přístupu k imigrační politice.

Zrušení trestu smrti

Další citlivé téma předestřel, když vyzval k celosvětovému zrušení trestu smrti. Spojené státy přitom patří mezi země, v nichž se za těžké zločiny stále popravuje a také v Kongresu má zachování trestu smrti stále výrazně většinovou podporu.

Zlaté pravidlo "co chcete, aby ostatní dělali vám, dělejte vy jiným" nám připomíná odpovědnost za ochranu "lidského života v každé fázi jeho vývoje", připomněl dále papež.

František se kontroverzním tématům nevyhýbal ani v jiných pasážích svého historického projevu. Ve zjevné narážce na sňatky homosexuálů, které byly v USA nedávno celostátně legalizovány, se vyjádřil k významu rodiny. Ta je podle něj nyní "ohrožena jako možná ještě nikdy".

Papež vyzval k ukončení obchodu se zbraněmi

Dále vyzval k ukončení obchodu se zbraněmi a to v zemi, která je jejich největším světovým exportérem. Tázal se, proč jsou zbraně prodávány lidem, kteří chtějí jen působit utrpení nevinným.

"Bohužel odpověď je, jak všichni víme, kvůli penězům, penězům, které jsou promáčené krví, často krví nevinných". František zpochybnil, zda se výrobci zbraní mohou nazývat křesťany. Zároveň ale připustil, že je legitimní použít zbraně proti "nespravedlivé agresi, například proti útokům islamistů v Sýrii a Iráku.

V dalších částech svého proslovu se dotkl například otázek ochrany životního prostředí a sociálního rozměru hospodářského rozvoje.

Vyzval k zesílení úsilí o odvrácení ničení životního prostředí lidskou činností a zdůraznil své přesvědčení, že USA v tom mohou sehrát důležitou roli. "Nyní je čas na odvážné činy a strategie," řekl.

Apeloval rovněž na uvážené vytváření a rozdělování bohatství. "Správné využívání přírodních zdrojů, náležité využívání technologií a ovládnutí ducha podnikání jsou zásadními prvky ekonomiky, která chce být moderní, všezahrnující a udržitelnou," prohlásil František.

První papež, který promluvil před Kongresem

František je první hlavou římskokatolické církve, která před poslanci amerického Kongresu promluvila. Oficiálně nicméně hovořil z pozice nejvyššího představitele vatikánského státu. Svůj projev pronesl v angličtině.

Při příchodu se Františkovi dostalo nadšeného potlesku a aplausem byl často přerušován i jeho proslov.

Zvláštní význam měl papežův projev především pro členy parlamentu katolického vyznání, k nimž patří mimo jiné šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner nebo vůdkyně demokratické menšiny Nancy Pelosiová. Katolíkem je i viceprezident Joe Biden. Sám prezident Barack Obama se hlásí k protestantství.

Na velké obrazovce před budovou Kongresu sledovalo papežův projev více než 50 tisíc šťastlivců s pozvánkami. Po projevu je papež pozdravil z balkonu budovy Kongresu a požehnal jim ve španělštině.

František pak ještě zavítal do washingtonské farnosti svatého Patrika a setkal se s tamními bezdomovci a chudými rodinami. Přinejmenším jednomu mladíkovi se podařilo pořídit společnou "selfie" fotografii s hlavou římskokatolické církve. Další papežovou zastávkou bude New York.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O odchodu Válkové z funkce zmocněnkyně pro lidská práva sněmovna odmítla jednat

Opoziční TOP 09 neprosadila návrh, aby Poslanecká sněmovna jednala o odchodu poslankyně ANO Heleny Válkové z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Podle předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová musí mít zmocněnec pro lidská práva vysoký morální kredit. Nedávno však vyšlo najevo, že Válková za bývalého režimu spolupracovala s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Prezident Miloš Zeman proto stáhl její nominaci do volby nového ombudsmana. Z funkce zmocněnkyně by mohla Válkovou odvolat vláda, ta o tom však nehlasovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeljabinsk v KHL prohrál v Novosibirsku, české góly mu nestačily

Góly českých útočníků Tomáše Hyky a Lukáše Sedláka neodvrátily v KHL porážku hokejistů Čeljabinsku. Traktor prohrál na ledě Novosibirsku 2:5, Hyka si vedle gólu připsal také asistenci u Sedlákovy branky.

Účastník nedělního Utkání hvězd Sedlák dal už 18 gólů a patří k nejlepším ligovým střelcům. Hyka se v ročníku trefil počtrnácté. Hosté díky českým hráčům smazali v druhé třetině dvoubrankové manko, ale Sibir si šesté vítězství v řadě vzít nenechal.

Brankář Kunlunu Šimon Hrubec zastavil 43 střel a pomohl čínskému celku k domácí výhře 4:2 nad Chabarovskem. Jako první ho překonal Hynek Zohorna, podruhé český gólman kapituloval až v závěrečné minutě při hře tří proti šesti. Na vítěznou branku Kunlunu přihrál obránce Andrej Šustr.

KHL:

Kunlun Red Star - Chabarovsk 4:2 (Šustr 0+1 - H. Zohorna 1+0), Novosibirsk - Čeljabinsk 5:2 (za hosty Hyka 1+1, Sedlák 1+0),

15:00 Ufa - Vladivostok,

17:00 Nižněkamsk - Jekatěrinburg, Nižnij Novgorod - Jaroslavl,

17:10 Dinamo Minsk - Spartak Moskva,

17:30 Viťaz Podolsk - Omsk, Dynamo Moskva - Kazaň, CSKA Moskva - Petrohrad, Jokerit Helsinky - Barys Nur-Sultan,

18:30 Dinamo Riga - HK Soči.

Další zprávy