Papež František během návštěvy Irska požádal o odpuštění za sexuální zneužívání kněžími

ČTK ČTK
26. 8. 2018 13:22
V pondělí Vatikán zveřejnil dopis, v němž se papež v několika jazycích omluvil za to, že církev zneužívání léta ignorovala. Ne všichni ale papežovu omluvu přijali.
Foto: Reuters

Dublin - Papež František uzavřel mší pod širým nebem v dublinském parku Světové setkání rodin, při jehož příležitosti tento víkend poprvé zavítal do Irska.

Během mše papež znovu požádal o odpuštění kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých, jehož se dopouštěli v minulých desetiletích představitelé katolické církve v Irsku a které církev dlouho přehlížela. I dnes se v zemi konaly demonstrace za potrestání těchto zločinů.

Nedělní papežovy mše se účastnilo podle BBC asi dvě stě tisíc lidí, očekávalo se přitom až půl milionu účastníků. Podle BBC může být za nízkou účastí špatné počasí, ale také pošramocená pověst církve v posledních letech či změna irské společnosti, která už není tak konzervativní jako v minulém století.

Když hlavu katolické církve hostilo Irsko naposled v roce 1979, přišlo na mši Jana Pavla II. na totéž místo 1,5 milionu lidí.

"Žádáme o odpuštění za všechna zneužívání, která se stala v různých institucích, vedených mužskými i ženskými řády," uvedl papež na mši.

Už dopoledne požádal o odpuštění věřící v poutním místě Knock, kde mimo jiné řekl, že k zajištění "pravdy a spravedlnosti" pro oběti je třeba "pevných a rozhodných" kroků. Podle agentury AFP se od roku 2002 přihlásilo na 14 a půl tisíce lidí, kteří se v mládí stali oběťmi zneužívání představiteli církve v Irsku.

Vzpomínka na ženy a děti

Zatímco papež sloužil mši v dublinském parku, vyšlo do ulic metropole Dublinu několik tisíc lidí s transparenty "Pravda, spravedlnost, láska" či "Papež chrání pedofilní kněží".

Lidé došli v průvodu k místu, kde dříve stály takzvané Magdaleniny prádelny. Ty provozovaly katolické řády v minulém století a pracovaly v nich ženy zavržené tehdejší společností. Podle několik let staré vyšetřovací zprávy v ní byla porušována lidská práva.

Asi tisícovka lidí se v neděli také sešla ve městě Tuam, aby si připomněla téměř 800 dětí, které před více než půlstoletím zemřely v tamním katolickém sirotčinci i kvůli zanedbané péči a podvýživě. Jejich hromadný hrob byl nalezen loni.

Zneužívání nezletilých kněžími a zakrývání těchto zločinů částí církevních představitelů se stalo hlavním tématem papežovy dvoudenní návštěvy Irska.

V sobotu se papež také setkal v soukromí s osmi místními oběťmi sexuálního obtěžování, podobně to udělal letos v lednu v Chile a v roce 2015 v americké Filadelfii.

Irská společnost se mění

Papež zahájil návštěva Irska v sobotu setkáním s irským prezidentem Michaelem Danielem Higginsem a premiérem Leem Varadkarem. Už na úvod označil zneužívání za hanebné a pobouření ze selhání církve za oprávněné.

Premiér Varadkar papeže požádal, aby přeměnil slova v činy a pomohl zajistit spravedlnost pro oběti těchto činů.

Britský server BBC přinesl v souvislosti s návštěvou statistiku, podle níž se ke katolickému vyznání v 80. letech minulého století v Irsku hlásilo 93 procent obyvatel. Podle poslední statistiky z roku 2016 se k této víře hlásí asi 78 procent lidí v zemi.

O změně irské společnosti svědčí i dvě nedávná referenda. Letos Irové schválili legalizaci interrupcí a v roce 2015 se vyslovili pro homosexuální sňatky.

Škodovka se připravuje na papeže. František bude jezdit po Irsku Rapidem | Video: Škoda auto
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy