Papež dorazil do New Yorku, Manhattanem projel v malém fiatu

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2015 7:46
Papež František v New Yorku budí rozruch, když se městem přepravuje malým fiatem. Ten je obklopený obřími terénními vozy bezpečnostních složek. Pontifik bude v katedrále svatého Patrika sloužit večerní mši spolu s newyorským arcibiskupem Timothym Dolanem. Papež je znám zálibou ve skromnějších automobilech, ve Vatikánu rád usedá do Fordu Focus, při návštěvě Jižní Koreje na něj čekala nevelká kia.
Papež František projíždí New Yorkem ve svém fiatu.
Papež František projíždí New Yorkem ve svém fiatu. | Foto: Reuters

New York - Papež František ve čtvrtek po náročném washingtonském programu dorazil do New Yorku. Po přistání na Kennedyho letišti přesedl do vrtulníku, který ho převezl na Manhattan. Tam bude papež v katedrále svatého Patrika sloužit večerní mši spolu s newyorským arcibiskupem Timothym Dolanem.

Na Manhattanu ale papež nejprve přesedl do svého malého automobilu Fiat 500L a obklopen černými SUV newyorské policie se vydal na cestu městem. Jeho malý fiat kontrastoval s obřími, majáky vybavenými terénním vozy bezpečnostních agentů.

Papež je znám zálibou ve skromnějších automobilech, ve Vatikánu rád usedá do Fordu Focus, při návštěvě Jižní Koreje na něj čekala nevelká Kia.

Na Páté avenue přesedla hlava římskokatolické církve do papamobilu, který je z bočních stran otevřený. Cestou do katedrály ho zdravily tisíce lidí, kteří skandovali jeho jméno a mávali žlutobílými papežskými prapory.

Setkání s generálním tajemníkem OSN i projev

Papež František v pátek promluví před Valným shromážděním OSN a setká se s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Ve čtvrtek František jako vůbec první papež promluvil v americkém Kongresu a ve svém proslovu se dotkl otázek, jako jsou boj proti extremismu, migrace nebo ochrana životního prostředí. Dá se očekávat, že přinejmenším o některých z těchto témat bude hovořit i dnes.

Ve Valném shromáždění OSN dosud vystoupili tři papežové. Prvním byl v roce 1965 Pavel VI., papež Jan Pavel II. zde promluvil dokonce dvakrát, v letech 1979 a 1995. Papež Benedikt XVI. pak do newyorského sídla OSN zavítal v roce 2008.

Papež František se dnes v New Yorku zúčastní také ekumenického setkání u Ground Zero, navštíví školu v Harlemu, setká se s rodinami přistěhovalců a večer bude sloužit mši v Madison Square Garden. V sobotu František odcestuje do Filadelfie, kde se zúčastní světového setkání rodin. To bylo původně hlavním cílem jeho americké cesty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy