Panika v BBC. Přišlo 152 nových stížností na obtěžování

Jana Černá
31. 5. 2013 19:57
Vlnu obvinění ze sexuálního obtěžování spustila kauza moderátora Jimmyho Savila
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Pověst britské BBC coby respektované mediální instituce s důrazem na etiku se po několika málo měsících znovu otřásá v základech.

Když na podzim vyšlo najevo, že velká hvězda televizní obrazovky (již zesnulý) Jimmy Savile za dobu svého působení sexuálně zneužil přes 200 lidí, spustilo to vlnu nových obvinění. Do čtvrtka jich policie evidovala neuvěřitelných 152.

Stížnosti zahrnují jak fyzické, tak psychické obtěžování. Týkají se celkem 81 zaměstnanců, z nichž polovina je ve společnosti zaměstnaná dodnes.

Šestatřicet z obvinění podaly oběti, kterým bylo v době obtěžování méně než 18 let, napsal deník The Telegraph.

BBC v oficiálním prohlášení uvedla, že zatím nechce poskytovat komentář k žádným konkrétním případům. Z množství a druhu obvinění, která se datují od 60. let, je "konsternovaná".

Ohlásila také, že provádí přezkoumání řady aspektů své firemní kultury.

"Součástí posudků je rozsáhlé prozkoumání archivů a BBC žádá své zaměstnance a spolupracovníky, bývalé i současné, aby se s námi podělili o jakékoli informace, které nám můžou být užitečné," dodala.

Policie vyšetřuje 25 lidí

Jimmy Savile.
Jimmy Savile. | Foto: wikimedia

Kauzu odstartoval dokument o Jimmym Savilovi, který 3. října minulého roku odvysílala konkurenční stanice ITV, v němž ho mnoho žen obviňovalo ze sexuálního zneužívání.

Z listopadové zprávy policie pak vyplynulo, že slavná ikona 70. a 80. let, která se proslavila hlavně pořady pro děti, zneužila 214 lidí.

Trestné činy zahrnovaly i 34 znásilnění, Savile ale před soudem nestál ani jednou. Zemřel v roce 2011. Nejmladší prokázanou obětí slavného moderátora byl tehdy osmiletý chlapec.

Kromě toho, že téměř čtyři desítky osob byly v době obtěžování nezletilé, zatím policie žádné další informace k věku lidí z nových případů neuvedla. Ze 152 stížností se ale 48 opět týká Savila, uvádí The Telegraph.

Stížnosti byly podány na 40 současných zaměstnanců BBC, dalších 41 už se společností nespolupracuje. Některé z těchto obvinění neměly charakter trestných činů, a BBC je tedy vyšetřuje v interním řízení.

Na základě nových obvinění policie vyšetřovala nebo ještě stále vyšetřuje 25 lidí, zatím byl podle jejího vyjádření usvědčen jeden člověk.

Podle The New York Times je pravděpodobné, že jím je Stuart Hall, který na začátku května přiznal zneužívání 13 dívek ve věku od 9 do 17 let.

Podle The Telegraph zahrnuje 30 nových stížností obvinění z fyzického sexuálního obtěžování 23 současnými zaměstnanci BBC.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy