Panika kolem islandské sopky Katly byla předčasná

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 12. 2011 7:00
Další erupce může přijít zítra, ale také za pět let

Rejkjavík - Experti mírní obavy, které vyvolala zpráva BBC o blížícím se výbuchu nejnebezpečnější islandské sopky Katla.

Vulkán je sice podle seizmologů aktivní, ale otřesy mají v posledních desítkách hodin spíše snižující se frekvenci, což nenaznačuje, že by mělo v nejbližší době dojít k erupci.

Britská stanice BBC (a posléze i další média) přitom v pátek informovala, že je výbuch sopky "na spadnutí" a odkázala se na odborníka z National Geographic.

"Za minulý měsíc bylo zaznamenáno přes 500 otřesů kolem kráteru Katly, což svědčí o pohybu magmatu a o tom, že bezprostředně hrozí erupce," řekl reportérům Ford Cochran z islandské pobočky National Geographic.

Jak ale namítají další odborníci, situace zatím není tak vážná, jak se z původních zpráv mohlo zdát. Problém je v tom, že erupce může "bezprostředně hrozit" třeba i několik let.

To ostatně v rozhovoru pro Český rozhlas potvrdil i seismolog Aleš Špičák. "Islandští seismologové a vulkanologové se nedomnívají, že toto je bezprostřední předehra nějaké erupce vulkánu. Ale dojít k tomu může, stejně jako k erupci kteréhokoli jiného islandského vulkánu, zítra nebo pozítří," řekl.

Katla ležící pod ledovcem má potenciál k tomu, aby způsobila rozsáhlé záplavy. Přes východní pobřeží by se v takovém případě do Atlantického oceánu z tajícího ledovce valily miliardy litrů vody.

Vědci proto oblast kolem Katly podrobně sledují od počátku července, kdy byly zjištěny známky možného oživení. Případné následky erupce lze podle Špičáka jen velmi těžko odhadovat.

Islandské sopky na sebe upozornily v posledních letech dvakrát. V roce 2010 erupce malé sopky Eyjafjallajökull ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou, letos v květnu obdobně hrozila sopka Grímsvötn. Na základě geologických statistik pak vědci varovali před dalšími pravděpodobnými erupcemi na Islandu, k nimž může dojít v příštích měsících a letech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy