Panika kolem islandské sopky Katly byla předčasná

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 12. 2011 7:00
Další erupce může přijít zítra, ale také za pět let

Rejkjavík - Experti mírní obavy, které vyvolala zpráva BBC o blížícím se výbuchu nejnebezpečnější islandské sopky Katla.

Vulkán je sice podle seizmologů aktivní, ale otřesy mají v posledních desítkách hodin spíše snižující se frekvenci, což nenaznačuje, že by mělo v nejbližší době dojít k erupci.

Britská stanice BBC (a posléze i další média) přitom v pátek informovala, že je výbuch sopky "na spadnutí" a odkázala se na odborníka z National Geographic.

"Za minulý měsíc bylo zaznamenáno přes 500 otřesů kolem kráteru Katly, což svědčí o pohybu magmatu a o tom, že bezprostředně hrozí erupce," řekl reportérům Ford Cochran z islandské pobočky National Geographic.

Jak ale namítají další odborníci, situace zatím není tak vážná, jak se z původních zpráv mohlo zdát. Problém je v tom, že erupce může "bezprostředně hrozit" třeba i několik let.

To ostatně v rozhovoru pro Český rozhlas potvrdil i seismolog Aleš Špičák. "Islandští seismologové a vulkanologové se nedomnívají, že toto je bezprostřední předehra nějaké erupce vulkánu. Ale dojít k tomu může, stejně jako k erupci kteréhokoli jiného islandského vulkánu, zítra nebo pozítří," řekl.

Katla ležící pod ledovcem má potenciál k tomu, aby způsobila rozsáhlé záplavy. Přes východní pobřeží by se v takovém případě do Atlantického oceánu z tajícího ledovce valily miliardy litrů vody.

Vědci proto oblast kolem Katly podrobně sledují od počátku července, kdy byly zjištěny známky možného oživení. Případné následky erupce lze podle Špičáka jen velmi těžko odhadovat.

Islandské sopky na sebe upozornily v posledních letech dvakrát. V roce 2010 erupce malé sopky Eyjafjallajökull ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou, letos v květnu obdobně hrozila sopka Grímsvötn. Na základě geologických statistik pak vědci varovali před dalšími pravděpodobnými erupcemi na Islandu, k nimž může dojít v příštích měsících a letech.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy