Panika kolem islandské sopky Katly byla předčasná

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 12. 2011 7:00
Další erupce může přijít zítra, ale také za pět let

Rejkjavík - Experti mírní obavy, které vyvolala zpráva BBC o blížícím se výbuchu nejnebezpečnější islandské sopky Katla.

Vulkán je sice podle seizmologů aktivní, ale otřesy mají v posledních desítkách hodin spíše snižující se frekvenci, což nenaznačuje, že by mělo v nejbližší době dojít k erupci.

Britská stanice BBC (a posléze i další média) přitom v pátek informovala, že je výbuch sopky "na spadnutí" a odkázala se na odborníka z National Geographic.

"Za minulý měsíc bylo zaznamenáno přes 500 otřesů kolem kráteru Katly, což svědčí o pohybu magmatu a o tom, že bezprostředně hrozí erupce," řekl reportérům Ford Cochran z islandské pobočky National Geographic.

Jak ale namítají další odborníci, situace zatím není tak vážná, jak se z původních zpráv mohlo zdát. Problém je v tom, že erupce může "bezprostředně hrozit" třeba i několik let.

To ostatně v rozhovoru pro Český rozhlas potvrdil i seismolog Aleš Špičák. "Islandští seismologové a vulkanologové se nedomnívají, že toto je bezprostřední předehra nějaké erupce vulkánu. Ale dojít k tomu může, stejně jako k erupci kteréhokoli jiného islandského vulkánu, zítra nebo pozítří," řekl.

Katla ležící pod ledovcem má potenciál k tomu, aby způsobila rozsáhlé záplavy. Přes východní pobřeží by se v takovém případě do Atlantického oceánu z tajícího ledovce valily miliardy litrů vody.

Vědci proto oblast kolem Katly podrobně sledují od počátku července, kdy byly zjištěny známky možného oživení. Případné následky erupce lze podle Špičáka jen velmi těžko odhadovat.

Islandské sopky na sebe upozornily v posledních letech dvakrát. V roce 2010 erupce malé sopky Eyjafjallajökull ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou, letos v květnu obdobně hrozila sopka Grímsvötn. Na základě geologických statistik pak vědci varovali před dalšími pravděpodobnými erupcemi na Islandu, k nimž může dojít v příštích měsících a letech.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy