Panenská příroda pokrývá už jen tři procenta povrchu. Rychlý úbytek vědce překvapil

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 5. 2021 19:17
Nedotčená příroda ubývá. Podle vědců pokrývá už pouhá tři procenta povrchu planety. K její likvidaci přispívají také automobilky, které používají na výrobu sedaček kůži zvířat ze stád chovaných v Amazonii, kde pak dochází k rychlejšímu odlesňování. Server Aktuálně.cz přináší dubnový přehled novinek o klimatu.
Amazonie.
Amazonie. | Foto: Reuters

Jak velká část zemského povrchu zůstává nedotčená člověkem? Předchozí data založená na satelitních snímcích uváděla, že "čistou" přírodu najdeme na 20 až 40 procentech povrchu planety. Nová studie, která použila mapy ukazující poškození životního prostředí a úbytek zvířat, však toto číslo upravuje na pouhá tři procenta.

Tato místa se nachází v tropických lesech Amazonie a Konga, v určitých částech Sibiře a Kanady a na Sahaře. Do zkoumání nebyla zahrnuta pouze Antarktida, píše britský deník The Guardian

"Velká část životního prostředí, kterou vnímáme jako nedotčenou, postrádá původní druhy, protože je lidé vylovili nebo zmizely kvůli invazivním druhům a nemocem," vysvětluje vedoucí studie Andrew Plumptre. "Je to děsivé, protože to ukazuje, jak ojedinělá jsou místa jako chráněné území Serengeti, které má funkční a skutečně nedotčenou přírodu," dodává.

Sedačky jako důvod ke kácení deštných pralesů

Jedno z těch nedotčených míst, která rychle mizí, je amazonský deštný prales. K jeho odlesňování přispívá nejen politika brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, ale také evropské automobilky a konkrétně kožené sedačky. Kůže na ně totiž pochází z velké části právě z Brazílie, která má nejpočetnější stáda na světě. Právě kvůli chovu dobytka se ale pralesy kácí. 

Podle zjištění norské nadace Rainforest Foundation Norway je možné spojit korporace Volkswagen, BMW, Daimler, PSA a Renault s odlesněním nejméně 1,1 milionu hektarů Amazonie za poslední dva roky. Svůj podíl má zřejmě i Česko. V loňském a předloňském roce bylo z hlediska objemu obchodu největším vývozcem autosedadel na planetě. 

Zákony na snížení emisí 

S kácením lesů se uvolňují do ovzduší emise oxidu uhličitého. V dubnu se k zakročení proti nim zavázala Evropská unie - přestože o jejich snižování mluvili političtí lídři už dříve, od dubna je zavazuje zákon. "Evropský klimatický zákon je zákonem všech zákonů," prohlásil portugalský ministr životního prostředí João Pedro Matos Fernandes. 

Legislativu podpořilo i Česko, které dříve vystupovalo proti. Jeho postoj k řešení klimatické krize se stal také předmětem žaloby, kterou na stát podal spolek Klimatická žaloba ČR. Pokud u soudu uspěje, bude muset stát aktivně problém řešit.  

Konec krátkých letů

Francouzští politici v dubnu schválili zákon, který má také omezit emise. Shodli se na zákazu krátkých domácích letů, které dokáže nahradit jízda vlakem dlouhá až dvě a půl hodiny. Zákonodárci doufají, že jim krok pomůže dosáhnout cíle snížit emise do roku 2030 o 40 procent v porovnání s hodnotou v roce 1990, píše agentura Reuters

Malba, která dokáže čistit vzduch

S emisemi se bojuje i v Praze. Společný projekt firmy Nike a internetového obchodu s obuví Footshop nechal vytvořit v Holešovicích nástěnnou malbu vytvořenou z ekologických barev obsahujících minerální látky. Když na ně dopadnou sluneční paprsky, dojde k fotokatalýze, při které se rozloží škodliviny v ovzduší a přemění se na bezpečné molekuly soli.

Malba s názvem We Share The Same Future (Sdílíme stejnou budoucnost), kterou vytvořil kanadský umělec David Strauzz, dokáže pohltit údajně až 88 procent škodlivin. 

Pěstování klidně i na poušti

Kousek od malby se můžete v pražském Vnitrobloku podívat na to, jak může vypadat pěstování budoucnosti. Český start-up GreeenTech zde představuje technologii zvanou hydroponie, která umožňuje pěstování bez půdy a s úsporou až 95 procent vody. Rostliny totiž rostou v živném roztoku, který se dá přizpůsobit potřebám jednotlivých plodin a urychluje jejich vývoj. Technologii společnost představí i na letošní výstavě EXPO 2020 v Dubaji. 

Start-up GreeenTech pěstuje v živném roztoku. Ušetří tak až 95 procent vody.
Start-up GreeenTech pěstuje v živném roztoku. Ušetří tak až 95 procent vody. | Foto: GreeenTech

Co když dojdou fosilní paliva?

Možností, jak se chovat k planetě šetrněji, se zabývá také americký odborník na klima a fosilní paliva Richard Heinberg. "Před koncem století už nebudeme využívat fosilní paliva, a to z jednoho ze dvou důvodů - buď kvůli klimatickému aktivismu a snahám o zabránění klimatické změně, nebo proto, že nám dojdou," vysvětluje pro Aktuálně.cz. "Nemáme žádný plán, co bude dál. Alternativní zdroje energie, které máme, nejsou schopné nám poskytnout takový život, jaký nyní žijeme. Musíme přijít na způsob, jak si vystačit s menším množstvím energie," dodává.

Až se do tohoto bodu lidstvo dostane, budou se podle něj různé strany a státy vzájemně obviňovat. "Na vině je ale každý z nás, protože jsme postavili život na fosilních palivech a na lži, že vždy můžeme mít něco víc. Lidé budou muset obětovat svůj životní styl," myslí si odborník. Více o Heinbergovi a pocitech, jaké v něm klimatické změny vyvolávají, si můžete přečíst v článku níže. 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy