Nová podezření kolem požáru v Londýně. Panely užívejte jen do deseti metrů, radil výrobce obložení

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2017 17:11
Pochybnosti o obložení londýnského věžáku, který ve středu shořel a zanechal po sobě desítky obětí, rostou. Výrobce panelů, které byly použity na rekonstrukci budovy, ve své brožuře doporučuje využívat materiál jen na budovy do 10 metrů. Při požáru zahynulo přinejmenším 58 lidí, oznámil v sobotu šéf londýnské policie Stuart Cundy. Po smrti je podle něj patrně všech 28 lidí, kteří se v současnosti pohřešují. Potrvá několik týdnů a možná i déle, než se podaří najít všechny mrtvé a těla identifikovat.
Požár v Londýně.
Požár v Londýně. | Foto: Reuters

Londýn - Výrobce obkladového systému Reynobond nedoporučuje použití desek s polyetylenovým jádrem k obkládce budov vyšších než deset metrů. Informovala o tom agentura Reuters v souvislosti s požárem, při němž v Londýně ve středu vyhořela více než šedesátimetrová výšková budova. K obkladu výškového domu byly při nedávné rekonstrukci použity právě panely s tímto jádrem. Oprava byla dokončena loni.

Šéf londýnské policie Stuart Cundy v sobotu oznámil, že při požáru zahynulo nejméně 58 lidí. Po smrti je podle něj patrně všech 28 lidí, kteří se v současnosti pohřešují. Třicet obětí požáru policie potvrdila již v pátek.

Počet pohřešovaných a tím pravděpodobně i obětí tragického požáru by se podle Cundye ještě dál mohl zvyšovat. Potrvá několik týdnů a možná i déle, než se podaří najít všechny mrtvé a těla identifikovat, dodal šéf policie v britské metropoli.

Negativní zkušenosti z Dubaje

V brožuře o produktech firmy Reynobond z roku 2016 se uvádí, že panely s polyetylenovým jádrem (PE) se doporučují pro stavby vysoké maximálně deset metrů. "Pokud je budova vyšší než hasičské žebříky, musí se použít nehořlavý materiál," stojí v brožuře. Vydala ji firma Arconic Architectural Products, která je odpovědná za propagaci výrobků americké společnosti Arconic, jež firmu Reynobond vlastní.

Rekonstrukci bytového bloku o 24 patrech prováděla stavební firma Rydon Group. Podle ní byla oprava provedena podle "všech kontrolních požadavků s ohledem na požární ochranu a zdravotní standard".

Z dokumentace Reynobondu vyplývá, že firma vyrábí také ohnivzdorné panely s jádrem označovaných zkratkou FR. Ty se doporučují pro stavby do výšky 30 metrů, pro budovy vyšší pak obklady s nehořlavým jádrem, což je model A2. Rozdíly jsou ale v cenách, čím je obklad v ohni odolnější, tím je dražší.

Ve stavební dokumentaci z roku 2015, která sloužila jako podklad rekonstrukce, je stavba popsána jako blok z betonu a cihel, který bude obložen izolačními panely Reynobond.

Obklady dodala firma Omnis Exteriors a její ředitel John Cowley řekl listu The Guardian, že firma dostala zakázku na dodávku obkladu typu PE. Podle listu je metr čtvereční této varianty obkladu o dvě libry levnější než obklad FR.

Agentura Reuters se zabývala otázkou, zda je v Británii používání obkladového materiálu s jádrem PE legální. Odborníci na požární bezpečnost uvádějí, že se tento typ obkladu nemá na výškové budovy používat, protože se jím oheň snadno šíří. Případy rychlých požárů byly z těchto důvodů zaznamenány například na výškových budovách v Dubaji.

"Polyetylen je termoplastický materiál, který se v ohni rozpouští a kape, takže se šíří nahoru i dolů," uvádí odborná konzultační firma Probyn Miers na svých webových stránkách.

Požár se šířil velmi rychle

Z výškového domu Grenfell zůstala po požáru ohořelá kostra a všichni svědci se shodují, že se požár šířil velmi rychle. Londýnští hasiči se k příčině ohně zatím nevyjádřili.

Reuters připomíná, že se v Británii v mnoha oborech využívají bezpečnostní doporučení, nikoli závazná pravidla. Zákon podnikům ukládá rozhodovat s ohledem na bezpečnost, avšak bez dalších specifických požadavků.

Očekává se, že podniky před soudy budou schopny dokázat, že se rozhodovaly v rámci norem, jež jsou v jejich oboru považovány za bezpečné. 

Výškový dům v Londýně se 120 byty pohltily plameny | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy