Pandy velké čelí vyhynutí. Prohrávají boj s ekonomikou

Lucie Kalivodová
19. 8. 2009 9:50
V horizontu dvou až tří generací může být panda velká na pokraji vyhubení
Panda velká.
Panda velká. | Foto: Reuters

Peking - Čínská rarita panda velká je na pokraji vyhynutí. Podle odborníků přežijí jen dvě až tři generace pand, které žijí převážně v hornatých oblastech provincií S'-čchuan, Kan-su a Šan-si.

Podle čínských médií za to může prudký ekonomický růst narušující přirozený způsob života těchto živočichů.

Problémem je, že oblast, ve které se pandy vyskytovaly, byla rozbita na menší území. Je tak pro ně složité se rozmnožovat, píše deník Global Times.

"Pokud se panda nemůže pářit s pandami z dalších oblastí, může velice brzy čelit vyhynutí - v horizontu dvou, tří generací," říká Fan Č´jung, odborník z Pekingu.

"Musíme okamžitě jednat," dodal. Riziko endogamie stále stoupá, ohrožuje zdravotní stav dalších generací, jejich odolnost vůči různým nemocem a snižuje jejich schopnost rozmnožování. Největší překážkou volného pohybu těchto zvířat jsou dálnice.

Foto: Reuters

"Měli bychom zastavit prudký rozvoj infrastruktury," řekl Fan Č´jung. "Řešení celého toho problému je ale složité a já ho neznám," dodal.

Ve volné přírodě v Číně žije okolo 1590 pand velikých, převážně v provinciích S'-čchuan, Šan-si a Kan-su. 180 zvířat je drženo v zajetí.

Doba páření je jediným obdobím z celého roku, kdy se jindy samotářské pandy setkávají. Po pěti měsících březosti přijde na svět obvykle jedno jediné mládě. Jen velmi vzácně porodí panda dvojčata, ale i přesto ve většině případů přežije pouze jedno z nich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy