Pandy velké čelí vyhynutí. Prohrávají boj s ekonomikou

Lucie Kalivodová
19. 8. 2009 9:50
V horizontu dvou až tří generací může být panda velká na pokraji vyhubení
Panda velká.
Panda velká. | Foto: Reuters

Peking - Čínská rarita panda velká je na pokraji vyhynutí. Podle odborníků přežijí jen dvě až tři generace pand, které žijí převážně v hornatých oblastech provincií S'-čchuan, Kan-su a Šan-si.

Podle čínských médií za to může prudký ekonomický růst narušující přirozený způsob života těchto živočichů.

Problémem je, že oblast, ve které se pandy vyskytovaly, byla rozbita na menší území. Je tak pro ně složité se rozmnožovat, píše deník Global Times.

"Pokud se panda nemůže pářit s pandami z dalších oblastí, může velice brzy čelit vyhynutí - v horizontu dvou, tří generací," říká Fan Č´jung, odborník z Pekingu.

"Musíme okamžitě jednat," dodal. Riziko endogamie stále stoupá, ohrožuje zdravotní stav dalších generací, jejich odolnost vůči různým nemocem a snižuje jejich schopnost rozmnožování. Největší překážkou volného pohybu těchto zvířat jsou dálnice.

Foto: Reuters

"Měli bychom zastavit prudký rozvoj infrastruktury," řekl Fan Č´jung. "Řešení celého toho problému je ale složité a já ho neznám," dodal.

Ve volné přírodě v Číně žije okolo 1590 pand velikých, převážně v provinciích S'-čchuan, Šan-si a Kan-su. 180 zvířat je drženo v zajetí.

Doba páření je jediným obdobím z celého roku, kdy se jindy samotářské pandy setkávají. Po pěti měsících březosti přijde na svět obvykle jedno jediné mládě. Jen velmi vzácně porodí panda dvojčata, ale i přesto ve většině případů přežije pouze jedno z nich.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy