Pandy lákají do Čcheng-tu milovníky autoportrétů. Ti pro lepší záběr strkají selfie tyče i do výběhu

Aktualizováno 24. 9. 2016 15:46
Návštěvníci čínské chovné stanice pro pandy se tlačí u výběhů, aby zachytili lepší snímek. Lidé si se zvířaty kromě klasických fotek fotí i autoportréty telefony umístěnými na selfie tyčích, které pro lepší záběr strkají až do výběhu. V některých částech areálu, jehož cesty lemují vzrostlé bambusy, ale mají zejména hlučnější turisté smůlu. Medvídek se před nimi ukryje, takže z něj v lepším případě zahlédnou jen zaoblený hřbet mizící v hustém porostu.
Ilustrační fot
Ilustrační fot | Foto: Thinkstock

Čcheng-tu (Čína) - Na terase obtočené kolem výběhu se tísní davy turistů. Většina drží ve výšce očí mobilní telefon a snímá dvě pandy, jak dovádějí na prolézačce z dřevěných kůlů. Někteří lidé si v tlačenici pomáhají k lepším záběrům selfie tyčemi, které strkají daleko za zábradlí. Pak opouštějí pracně vydobytá místa a vydávají se hlouběji do areálu za dalšími zvířaty. V chovné stanici pand v Čcheng-tu na jihozápadě Číny si jich mohou vyfotit desítky.

Vidět mohou dospělé jedince i nedávno narozená mláďata, která před nimi ošetřovatelé za skleněnou vitrínou pokládají na rozprostřenou deku. Kromě klasických snímků jsou hitem autoportréty s pandami v pozadí, které Asiaté okamžitě sdílejí na sociálních sítích.

V některých částech areálu, jehož cesty lemují vzrostlé bambusy, ale mají zejména hlučnější turisté smůlu. Medvídek se před nimi ukryje, takže z něj v lepším případě zahlédnou jen zaoblený hřbet mizící v hustém porostu. V menších výbězích je možné zvířata bez problémů vyfotografovat - jak odpočívají se svěšenou hlavou nebo chroupají vsedě bambus, kterého denně spořádají desítky kilogramů.

Pandy jsou národním symbolem, ale také velkým lákadlem pro turisty, říká průvodkyně Wej, která se v těchto dnech v provincii S'-čchuan stará o účastníky zdejšího veletrhu cestovního ruchu. Setkat se s pandami je ale možné i mimo areál stanice. "Když máte opravdu rádi pandy a chcete vědět, jak přesně žijí, můžete se na jeden den či týden stát dobrovolníkem," upozornila Wej na možnost vyzkoušet si péči o ohrožená zvířata. Taková možnost se nabízí návštěvníkům "pandího" údolí, které leží nedaleko Čcheng-tu. Ne každému je to ale umožněno, zájemci musejí prokázat, že pro takovou práci mají vlohy.

To, jak je panda pro Číňany významná, je zřejmé na řadě míst jedenáctimilionového Čcheng-tu. Turisté se s jejími symboly setkají už na letišti. V okolí záchranné stanice jsou pak už pandy skutečně na každém rohu. Nejčastěji v podobě figurek a plyšových hraček nabízených ve stáncích či obchodě, nechybí ani panda ve tvaru čepice nebo tašky. Obrázky usměvavých medvídků v uniformách zdobí i vchod do policejní stanice.

"Panda je bezesporu symbolem Číny, tak to vnímají lidé ve světě, a je to symbol, který dal Číně S'-čchuan," řekl zpravodaji Gustav Bořík z Firo Tour, který se nynějšího veletrhu účastní. Podle něj na to provincie tak trochu doplácí, protože se zapomíná na další zajímavosti, které nabízí. Na využití pandy k propagaci ale Bořík na druhou stranu nevidí nic zvláštního. "Podívejte se na to, co dovedou Skandinávci se sobem a trolly a Francouzi s Eiffelovkou. Tyhle sklony mívají všichni," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy