Pandemii už nejde hodnotit podle počtu případů, zní z Německa. Hledají nové ukazatele

ČTK ČTK
12. 7. 2021 19:33
Němečtí epidemiologové zvažují změnu údajů, podle kterých hodnotí vývoj epidemie covidu-19. V současnosti je hlavním indikátorem vývoje epidemie počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel, v budoucnosti by ale význam toho údaje měl být odsunut do pozadí. Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna tento ukazatel čím dál méně vypovídá o zátěži, kterou epidemie způsobuje nemocnicím.
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

"Vzhledem k tomu, že většina lidí v ohrožených skupinách je naočkována (proti covidu-19), tak vysoký výskyt (nákazy) nutně neznamená vyšší obsazenost jednotek intenzivní péče," uvedl Spahn. Podle něj tento údaj je tudíž třeba doplnit o další ukazatele, například o počet hospitalizací.

Pro německé úřady je počet nově nakažených za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel hlavním ukazatelem šíření nákazy koronavirem v zemi. Podle něj byla nastavována také pandemická opatření. Institut Roberta Kocha v pondělí uvedl, že na 100 000 obyvatel Německa připadá šest nových případů nákazy za posledních sedm dní. To je jedno z nejnižších čísel v Evropě.

"To však neznamená, že jsme v normální situaci, pokud tím normálním míníme stav před pandemií," uvedl mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Podle něj situace v některých evropských zemích ukazuje, že počet případů nákazy se může rychle zvýšit.

V Německu dokončilo očkování proti covidu-19 zhruba 42 procent obyvatel. První dávku dostalo bezmála 60 procent obyvatel. Tempo očkování ale v posledních dnech zpomaluje. Aby Německo nezažilo na podzim další vlnu epidemie covidu-19, je podle Institutu Roberta Kocha nutné, aby bylo naočkováno alespoň 85 procent obyvatel starších 12 let a nejméně 90 procent obyvatel starších 60 let.

 

Právě se děje

Další zprávy