Pandemie neočkovaných. V USA hrozí přetížení nemocnic, lidé prosí o vakcínu pozdě

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
10. 8. 2021 13:31
Odmítali očkování proti koronaviru, ale teď jsou jich plné nemocnice. Spojené státy zažívají další velkou vlnu nákaz. Varianta delta se šíří hlavně mezi neočkovanými lidmi, na lůžku v těžkém stavu končí i mladší ročníky.
Mladý Američan zápasí s covidem: Jsem konzervativní, ale kvůli synovi bych se už naočkoval. | Video: Reuters, Asociated Press

"Nesnažím se získat váš soucit nebo pozornost. Jedno vím jistě. Nenechal jsem se očkovat a teď bojuji za každý nádech. Prosím Boha, abyste poslouchali, co vám říkám. Pokud si myslíte, že potřebujete vakcínu, jděte si pro ni. Nečekejte," zadýchaně sípá Travis Campbell z Virginie na videu, které sdílel na Facebooku.

Muž už více než dva týdny dokumentuje svůj zdravotní stav. Kvůli koronaviru skončil v nemocnici a nakazil i své děti, které kašlou, mají teplotu a průjem. Sám očkování odmítal, ale to podle něj byla chyba, za kterou si teď nese trest.

"Včera v noci jsem si uvědomil, že šance, že nebudu moct dovést svou dceru k oltáři, je větší než šance, že odsud odejdu. Musel jsem zavolat svému 14letému synovi a říct mu, jaký mám sen o její svatbě, a on mi slíbil, že ji v její den odvede k oltáři místo mě, kdyby bylo potřeba. Tohle jsou některé z věcí, o kterých musíte přemýšlet, když se nenecháte očkovat," říká Campbell na videu z minulého týdne.

Není zdaleka sám. Rodina zatím doufá, že se jeho stav zlepší a on se vrátí ke své ženě a dětem. Lékaři v mnoha amerických státech ale popisují, jak je někteří hospitalizovaní pacienti prosí o vakcínu, na kterou je ale už v případě nákazy pozdě.

"Jedna z posledních věcí, kterou před intubací dělají, je, že mě prosí o vakcínu. Držím je za ruku a říkám jim, že je mi to líto, ale už je pozdě," uvedla například pro stanici CNN doktorka Brytney Cobiaová z Alabamy.

"Když o několik dní později oznamuji jejich úmrtí, obejmu rodinu a řeknu jim, že nejlepší způsob, jak uctít jejich památku, je nechat se naočkovat a podpořit ostatní, aby to udělali také," dodává.

Zasažený jih

Vůbec nejzasaženějším americkým státem je Florida. Tamní nemocnice jsou přeplněné a počty nově nakažených odpovídají nejhorší vlně z letošního ledna. Skoro polovinu všech pacientů na jednotkách intenzivní péče tvoří lidé s covidem-19 a v celém státě zbývá okolo jedenácti procent lůžek.

V posledních dnech na Floridě denně přibývá skoro 30 tisíc nakažených. Naprostou většinu těch, kteří mají těžký průběh, přitom tvoří právě nenaočkovaní.

Texas, který je jedním z epicenter nynější vlny epidemie v USA, žádá nemocnice, aby prováděly jen nezbytné operace, a povolal na pomoc zdravotníky z okolních států. Dosud nejvyšší počet lidí v nemocnicích s covidem-19 registruje také Arkansas. Podle tamního ministerstva zdravotnictví je nyní v celém státu volných osm lůžek na jednotkách intenzivní péče. 

Celé USA dosáhly 50procentní proočkovanosti tento víkend. Rozdíly mezi jednotlivými regiony jsou ale poměrně velké. Většinou státy, které volí spíše demokratické politiky, očkují rychleji než ty republikánské. Například v New Jersey na východním pobřeží je plně naočkováno 59 procent obyvatel, zatímco v Alabamě na jihu je to jen 34 procent. Svou roli hrají i nejvyšší politici.

Řada států přitom nyní opatření ruší. Například na zmíněné Floridě jsou roušky a respirátory dobrovolné.

Politická hra

Zatímco současný prezident Joe Biden Američany vyzývá, aby se očkovali, a nově zavedl povinné očkování pro všechny federální zaměstnance, jeho předchůdce Donald Trump i teď některá ochranná opatření jako návrat roušek do škol zlehčuje. "Nevzdávejte se covidu. Nevracejte se," vzkázal svým podporovatelům na konci července.

Právě jeho příznivci nebo konzervativní komentátoři od očkování odrazovali, sami ale v některých případech otáčejí. Rozhlasový a televizní moderátor Dick Farrel od začátku pandemie kritizoval poradce prezidenta, doktora Anthonyho Fauciho. Od června také vyzýval své posluchače, aby se nenechali očkovat, píše list Washington Post.

Podle jeho rodiny a přátel ale krátce před smrtí v nemocnici změnil na vakcíny názor. "Napsal mi a řekl: 'Utíkej pro ni!' Řekl, že virus není žádná legrace, a dodal: 'Přál bych si, abych byl naočkovaný,'" napsala na Facebook jeho blízká přítelkyně Amy Leighová Hairová.

I Travis Campbell prosí, aby lidé na očkování šli, a zdá se, že to funguje. Na svém Facebooku před několika dny sdílel zprávu, kterou jeho žena dostala od místního lékárníka. "Jen jsem vám chtěl říct, že si spousta lidí přišla pro vakcínu, protože znají Travise a vaši rodinu nebo viděli jeho příběh ve zprávách. Myslel jsem, že byste chtěli vědět, že se naše očkovací čísla zvedla díky němu," stojí ve zprávě.

Video: Černý: Povinné očkování? Šance zabránit katastrofě, stát by měl zasáhnout, není čas

Povinné očkování má být poslední řešení, nikomu se do toho nechce, ale není už moc času přimět lidi k vakcinaci, stát selhal, říká etik David Černý. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy