Panama: Loď KLDR porušila embargo, potvrdila to OSN

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
29. 8. 2013 17:25
Zpráva expertů OSN nám dala zapravdu, tvrdí panamské úřady. Posádce hrozí až 12 let
Panama ulovila raketový kontraband KLDR.
Panama ulovila raketový kontraband KLDR. | Foto: Reuters

Panama - Náklad kubánských zbraní na zadržené severokorejské lodi je podle Panamy "nepochybným porušením" zbrojního embarga, které OSN před sedmi lety uvalila na KLDR kvůli jejímu jadernému zbrojnímu programu.

Podle panamského ministerstva pro bezpečnost potvrdila porušení uvalených sankcí hrubá verze zprávy expertů OSN, uvedla BBC.

Šest inspektorů OSN svou práci dokončilo už před dvěma týdny, ale výsledky ještě oficiálně nezveřejnili. Zdroj z ministerstva podle agentury AFP ale prozradil, že panamská strana už předběžnou zprávu OSN obdržela.

"Podle první zprávy předložené experty z výboru OSN pro sankce byly kubánské zbraně nalezené na palubě severokorejské lodi 'bez pochyb' porušením sankcí OSN, což potvrzuje smysluplnost jednání Panamy," cituje ministerstvo agentura Reuters.

Cukr měl být darem

Podle nejmenovaného diplomata Rady bezpečnosti OSN stále není jasné, jakou úlohu v celém případu sehrála Kuba. "Existují stále otázky ohledně kubánské role v tom všem," sdělil zdroj.

V Panamě nyní pobývají i dva severokorejští diplomaté, kteří na místě pomáhají pětatřicetičlenné posádce zadržené lodi Čongčonkang.

Kubánský kontraband do KLDR nedoputoval, má ho Panama:

Havana po zadržení lodi oznámila, že zbraně směřovaly do Pchjongjangu k opravě. Proč byly při převozu ukryté pod nákladem třtinového cukru, nicméně nevysvětlila. Cukr samotný měl být podle kubánských úředníků darem pro lid Severní Koreje.

Loď přitom byla zadržena z úplně jiného důvodu, a to pro podezření, že převáží drogy. Místo nich ale panamští policisté na palubě objevili mimo jiné i dvě stíhačky MiG-21 a dva raketové radarové systémy.

Trest? Až dvanáct let

Posádku lodi panamské úřady zadržely pro podezření z obchodu se zbraněmi, jejím členům hrozí až dvanáctileté tresty. Zodpovídat se mají z ohrožení veřejné bezpečnosti a z nelegální přepravy válečného materiálu.

Loď opustila ruský Dálný východ 12. dubna a přes Tichý oceán dorazila začátkem července k Panamskému průplavu. Skončit měla na Kubě.

Satelitnímu sledovacímu systému se ztratila poté, co opustila kubánskou stranu kanálu, objevila se znovu až 11. července. Panama ji zadržela o čtyři dny později. Podle expertů mohla loď automatické spojení udávající polohu přerušit záměrně.

 

Právě se děje

Další zprávy