Palinová stále tají, co s Bílým domem. Dcera už to ví

Zahraničí Zahraničí
30. 6. 2011 5:22
Republikánská kandidátka stále otevřeně neřekla, zda chce kandidovat na prezidentku
Z političky celebritou, z celebrity političkou?
Z političky celebritou, z celebrity političkou? | Foto: Reuters

Pella, Iowa - Politický příběh někdejší aljašské guvernérky Sarah Palinové stále připomíná nekonečnou soap-operu.

Ani po premiéře nového dokumentárního filmu "Neporažená", který oslavuje bývalou republikánskou kandidátku na viceprezidentku, se veřejnost nedozvěděla, zda vstoupí "hokejová máma" do boje o Bílý dům.

Sama Palinová před kinem v iowské Pelle pouze zopakovala - jako už tolikrát -, že jde o těžké rozhodnutí. Podle svých slov stále zvažuje své možnosti. Její dcera Bristol nicméně médiím sdělila, že hvězda Republikánské strany už má jasno.

"Určitě se už rozhodla," citovala Bristol Palinovou agentura Reuters s tím, že informace je zatím tajná a vědí ji jen členové rodiny.

Celebrita

O kandidaturu na prezidenta má zájem nejméně šest republikánských osobností. Za zmínku stojí zejména bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney a minnesotská kongresmanka Michele Bachmannová, kteří oba patří k hlavním favoritům.

Ani jeden z nich ale nemůže využít slávy, které se dostává Palinové. Její jméno je známé prakticky v každé americké domácnosti. Nutno zmínit, že za to můžou i četné přešlapy ambiciózní aljašské političky.

Od minulých voleb toho stihla hodně: napsat knihu, komentovat politiku a dokonce účinkovat ve vlastní reality-show. Není náhodou, že promítání "Neporažené" zorganizovala v Iowě. Právě v tomto americkém státě začne stranický boj o příštího prezidenta.

"Neporažená" je součástí tour s názvem "Jeden národ". Od konce května projíždí autobusem Spojené státy americké. Podle dostupných informací zatím neutvořila volební tým.

Palinová má v současné době politicky velmi blízko k hnutí čajového dýchánku, populistické pravicově-konzervativní platformě. To ji staví do obdobné pozice, kterou zaujímá Machmannová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy