Palestinští vrazi izraelských mladíků byli dopadeni a zabiti

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
23. 9. 2014 9:49
Přišli o život při přestřelce na Západním břehu Jordánu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Při přestřelce na palestinském Západním břehu Jordánubyli v úterý ráno zabiti dva Palestinci podezřelí z únosu a vraždy tří izraelských mladíků v polovině června.

Informoval o tom izraelský armádní rozhlas.

Po únosu a vraždě tří studentů a následném zabití palestinského mladíka v Jeruzalémě v létě začal zatím poslední izraelsko-palestinský konflikt.

Podle izraelské tajné služby byli za únos studentů zodpovědní Palestinci Marván Kavásma a Ámir abú Áiša z hnutí Hamás.

Oba muži byli spatřeni v domě v Hebronu. Izraelská armáda proto spolu s agenty izraelské kontrarozvědky na budovu zaútočila, píše s odvoláním na prohlášení kontrarozvědky agentura AFP.

Při zatím posledním izraelsko-palestinském konfliktu v Pásmu Gazy zahynulo přes 2000 Palestinců a na izraelské straně přišlo o život 73 lidí. Boje skončily 26. srpna a nyní platí mezi oběma stranami příměří.

Úřady po podezřelých pátraly od chvíle, kdy trojice izraelských chlapců 12. června zmizela. Jejich těla byla objevena o tři týdny později.

Údajný iniciátor celé akce již byl zatčen. Oba hlavní podezřelí ale dosud unikali.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy