Palestinský vězeň drží 60 dní hladovku, upadl do bezvědomí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2015 11:48
Izrael odmítá zadržovaného právníka propustit z vazby, kde je už od listopadu vězněn bez soudu. Lékaři odmítají nasadit proti jeho vůli umělou výživu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Jeruzalém - Izrael odmítá propustit palestinského vězně, který proti své vazbě už 60 dní protestuje hladovkou a jehož zdravotní stav se rychle zhoršuje.

Lékaři dvou izraelských nemocnic mu odmítli nasadit umělou výživu proti jeho vůli, přestože to nový zákon umožňuje. Podle tamních médií se uvažuje i o převozu muže do vojenské nemocnice.

Podle palestinského vězeňského výboru muž dnes ráno upadl do bezvědomí.

Třiatřicetiletý právník Muhammad Allaan byl původně v nemocnici v Beerševě, ale pro nesouhlas tamních lékařů s nucenou výživou byl převezen do Aškelonu. Ani tam však lékaři nechtějí zahájit výživu proti jeho vůli. Považují to za formu mučení a proceduru, která ohrožuje život.

Oslepl a upadl do bezvědomí

Podle serveru Middle East Eye může Allaan zemřít každou chvíli. Přestal prý vidět.

Izraelský deník Haarec napsal, že ráno Allaan upadl do bezvědomí a je připojen na respirátor. Ve čtvrtek večer podle lékařů prodělal záchvat. Personál kliniky je ve spojení s Červeným křížem a bude zjišťovat, zda Allaan při záchvatu utrpěl poškození mozku.

Arabský poslanec izraelského parlamentu Usáma Saadí řekl palestinské agentuře Maan, že "Allaan může být do několika hodin mučedníkem, protože jeho stav je kritický".

Podle vůdce palestinského vězeňského výboru Ísy Karákay vyhlásila izraelská vězeňská správa zákaz vycházení v několika izraelských věznicích.

Ve vazbě je bez soudu už od listopadu

Klub palestinských vězňů ve čtvrtek požádal Izrael, aby muže propustil. Ve vězení je od listopadu kvůli údajnému členství v radikální skupině Islámský džihád. Je však držen v režimu administrativní vazby, která Izraeli umožňuje věznit bez soudu osoby považované za nebezpečné.

"Nedokážu popsat, co prožívá jeho rodina. Jeho protest ale podporuje. O tom, co udělá, rozhodne jedině on sám," řekl Allaanův právník Džamíl Chátib. Allaanův otec řekl, že Izraelci čekají s umělým vyživováním, až jeho syn upadne do kómatu.

Další palestinská právnička Abíra Bakirová připomněla, že zákon umožňuje propustit vězně v případě, že to doporučí lékaři na základě jeho zdravotního stavu, nebo když vězeň ztratí schopnost orientace.

Úřady zvažují převoz do vojenské nemocnice

Izraelské úřady prý zvažují převoz do vojenské nemocnice, kde by s nuceným vyživováním nebyl problém. Izrael ale podle Chatíba zjišťuje, jaký ohlas by to vyvolalo v zahraničí.

Parlament nedávno přijal zákon, který umožňuje nasadit výživu vězňům protestujícím hladovkou. Kromě jiného schvalovatelé tvrdili, že hladovka nemůže být metodou, jak se dostat z vězení. Palestinci jí často protestují proti administrativní vazbě, ale poutají na sebe většinou pozornost veřejnosti a na jejich podporu se pořádají protesty, o což Izrael nestojí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy