Palestinské útoky na Izraelce pokračují, zemřelo dalších pět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2015 22:08
Násilnosti si už od začátku říjjna vyžádaly na 50 mrtvých. Dnes přišel o život jeden občan Izraele a čtyři palestinští útočníci. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který přijel do oblasti na nečekanou návštěvu, v Jeruzalémě vyzval obě strany ke zklidnění.
Policie v Izraeli
Policie v Izraeli | Foto: Reuters

Jeruzalém - Při několika dnešních střetech mezi Izraelci a Palestinci přišel o život jeden občan Izraele a čtyři palestinští útočníci.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který přijel do oblasti na nečekanou návštěvu, v Jeruzalémě vyzval obě strany ke zklidnění. Násilnosti pokračují od začátku října a vyžádaly si na 50 mrtvých.

Ráno palestinský útočník na okupovaném Západním břehu Jordánu napadl a pobodal izraelského vojáka. Způsobil mu lehké zranění, vojákův kolega útočníka zastřelil.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Později u Hebronu Izraelec vystoupil ze svého auta na silnici, když na něj Palestinci házeli kamení. Přejel ho palestinský řidič projíždějícího nákladního automobilu a zabil ho. Řidič sice z místa ujel, ale pak se sám přihlásil palestinské policii a ohlásil nehodu.

Odpoledne Palestinec najel záměrně u soustavy osad Guš Ecion do dvou lidí na křižovatce. Jeden z nich byl izraelský voják, druhý civilista a oba byli lehce zraněni. Auto narazilo na betonový zátaras a Palestinec z něj vystoupil s nožem v ruce. Zastřelil ho člen vojenské hlídky.

Večer pak dva Palestinci u Hebronu zaútočili noži na izraelské vojáky. Jednoho zranili a další členové izraelské armády oba útočníky zastřelili.

Musíme zabránit stupňování násilí

Pan Ki-mun přijel narychlo z Evropy a sešel se s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem. Pan Ki-mun řekl, že současná situace vyvolává všeobecné znepokojení z "nebezpečného stupňování násilí mezi Izraelci a Palestinci".

"Chci povzbudit a podpořit jakoukoli snahu, která napětí zmírní a předejde situaci, v níž by se situace vymkla kontrole. Na to, aby se zabránilo větší krizi, ještě není pozdě," řekl Pan Ki-mun.

V pondělí prohlásil, že chápe pocity marnosti Palestinců, avšak násilí jejich cílům neprospěje.

Generální tajemník OSN se má sejít také s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a ve středu v Ramalláhu s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem.

Netanjahu má podle původního plánu ve středu navštívit Německo, kde se s ním měl sejít americký ministr zahraničí John Kerry. Ten v úterý řekl, že je možné, že bude s Netanjahuem jednat na Blízkém východě, i když setkání v Německu nevyloučil. Podle původních zpráv měl Kerry po schůzce s Netanjahuem odjet do Jordánska a tam jednat s Abbásem.

Násilnosti trvají už měsíc

Nejnovější vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci už trvá téměř měsíc, rozpoutala se kvůli posvátným místům na Chrámové hoře. Izrael zažívá od počátku října vlnu útoků na Židy ze strany zejména mladých Palestinců.

Zemřelo při nich podle agentury AP deset Izraelců a nejméně 43 Palestinců, z nichž zhruba polovina byli útočníci. Útoky začaly poté, co znovu propukly spory o jeruzalémskou Chrámovou horu.

Izraelci na Západním břehu zadrželi vysokého představitele radikálního palestinského hnutí Hamas, kterého obvinili z podněcování současných násilností. Hasan Júsif, který patří k zakladatelům Hamasu, byl zatčen nedaleko Ramalláhu.

Jde o nejvýše postaveného palestinského činitele, který byl během současné vlny násilností zadržen, poznamenala agentura AP. Podle armády Júsif "aktivně podněcoval k terorismu" tím, že podporoval útoky proti Izraelcům.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Demokratičtí voliči v několika státech dostali výhrůžné e-maily, aby volili Trumpa

Demokratičtí voliči v nejméně čtyřech amerických státech včetně Floridy a Pensylvánie, které patrně budou rozhodující pro výsledek listopadových prezidentských voleb, obdrželi výhrůžné emaily. Jejich autoři se v nich lživě vydávají za krajně pravicovou skupinu Proud Boys a příjemcům vzkazují, že "po nich půjdou", pokud nedají svůj hlas republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Kdo je autorem e-mailů, zatím není zcela jasné. Není však vyloučeno, že za operací stojí státní aktér, píše agentura AP.

Strůjci operace patrně získali e-mailové adresy ze státních seznamů registrovaných voličů, které zahrnují stranickou příslušnost a v některých případech také e-mailové adresy. Ty byly následně využity k rozsáhlému cílenému spamovaní. Odesilatelé v e-mailech tvrdí, že vědí, kterému z kandidátů se příjemce chystá dát 3. listopadu svůj hlas. Předčasné hlasování přitom již začalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy