V Palestině se zrodila historická dohoda. Hnutí Hamás se dohodlo se soupeřícím Fatahem

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2017 14:22
Po dvoudenním jednání v Egyptě oznámil šéf radikálního hnutí Hamás historickou dohodu se soupeřící stranou Fatah. Detaily dohody mají být v poledne ohlášeny na tiskové konferenci v egyptské metropoli. Podle tiskových zpráv z Gazy a Ramalláhu se toto kolo smírčích rozhovorů zaměřilo výhradně na administrativní a správní záležitosti, nikoli na vojenské.
Členové hnutí Hamás.
Členové hnutí Hamás. | Foto: Reuters

Káhira/Gaza/Ramalláh - Palestinské radikální hnutí Hamás dosáhlo dohody o politickém usmíření se soupeřící stranou Fatah.

Po dvoudenním jednání v Egyptě to ve čtvrtek uvedl v prohlášení šéf Hamásu Ismáíl Haníja.

Detaily dohody mají být oznámeny na tiskové konferenci v egyptské metropoli. Zástupci obou skupin už dohodu podepsali.

Podle zpráv z Gazy a Ramalláhu se toto kolo smírčích rozhovorů zaměřilo výhradně na administrativní a správní záležitosti, nikoliv na vojenské.

Zástupci obou organizací jednali dva dny v Egyptě a prostředníkem byla egyptská tajná služba. "Fatah a Hamás dnes brzy ráno dosáhly s velkorysou pomocí Egypta dohody," uvedl Haníja v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.

Mluvčí Fatahu ještě před zahájením rozhovorů řekl, že cílem tohoto kola bude umožnit palestinské samosprávě operovat i v Pásmu Gazy. "Chceme rozšířit vládu práva na Gazu, jak je tomu na Západním břehu Jordánu," sdělil mluvčí.

Hamás dal před třemi týdny najevo, že je připraven předat odpovědnost za správu Gazy samosprávě.

Palestinská samospráva v Ramalláhu oznámila, že její předseda Mahmúd Abbás dohodu uvítal a do měsíce navštíví Pásmo Gazy. Bude to jeho první návštěva od roku 2007.

Ještě před tiskovou konferencí začaly z palestinských zdrojů unikat informace o obsahu vyjednané dohody. Podle nich Hamás předá kontrolu nad hraničním přechodem do Egypta palestinské vládě. Ostrahu v Rafáhu zajistí prezidentská garda. Trvalé otevření Rafáhu bude znamenat velkou úlevu pro dva miliony obyvatel pásma, kteří kvůli izraelské a egyptské blokádě hranice nemohli volně cestovat. Podle dohody budou na provoz v Rafáhu dohlížet evropští pozorovatelé.

Podle dalších zdrojů přejde odpovědnost za vládnutí v Pásmu na kabinet premiéra Ramího Hamdalláha, který předsedá vládě na Západním břehu.

Vznikne výbor, který bude mít čtyři měsíce na to, aby rozhodl o osudu tisíců dosavadních zaměstnanců správy Hamásu. Někteří z nich budou začleněni do společné vlády. Další výbor pak rozhodne o zapojení 3000 lidí do policejní jednotky v Gaze.

Izraelský tisk upozorňuje, že i když je nyní Hamás ochoten dělit se o vládu v Pásmu, v bezpečnostních otázkách shoda nepanuje. Hamás má vlastní ozbrojené křídlo a o něm se v Egyptě nyní nehovořilo.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy