reklama
 
 

V Palestině se zrodila historická dohoda. Hnutí Hamás se dohodlo se soupeřícím Fatahem

AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2017
Po dvoudenním jednání v Egyptě oznámil šéf radikálního hnutí Hamás historickou dohodu se soupeřící stranou Fatah. Detaily dohody mají být v poledne ohlášeny na tiskové konferenci v egyptské metropoli. Podle tiskových zpráv z Gazy a Ramalláhu se toto kolo smírčích rozhovorů zaměřilo výhradně na administrativní a správní záležitosti, nikoli na vojenské.

Káhira/Gaza/Ramalláh - Palestinské radikální hnutí Hamás dosáhlo dohody o politickém usmíření se soupeřící stranou Fatah.

Po dvoudenním jednání v Egyptě to ve čtvrtek uvedl v prohlášení šéf Hamásu Ismáíl Haníja.

Detaily dohody mají být oznámeny na tiskové konferenci v egyptské metropoli. Zástupci obou skupin už dohodu podepsali.

Podle zpráv z Gazy a Ramalláhu se toto kolo smírčích rozhovorů zaměřilo výhradně na administrativní a správní záležitosti, nikoliv na vojenské.

Zástupci obou organizací jednali dva dny v Egyptě a prostředníkem byla egyptská tajná služba. "Fatah a Hamás dnes brzy ráno dosáhly s velkorysou pomocí Egypta dohody," uvedl Haníja v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.

Mluvčí Fatahu ještě před zahájením rozhovorů řekl, že cílem tohoto kola bude umožnit palestinské samosprávě operovat i v Pásmu Gazy. "Chceme rozšířit vládu práva na Gazu, jak je tomu na Západním břehu Jordánu," sdělil mluvčí.

Hamás dal před třemi týdny najevo, že je připraven předat odpovědnost za správu Gazy samosprávě.

Palestinská samospráva v Ramalláhu oznámila, že její předseda Mahmúd Abbás dohodu uvítal a do měsíce navštíví Pásmo Gazy. Bude to jeho první návštěva od roku 2007.

Ještě před tiskovou konferencí začaly z palestinských zdrojů unikat informace o obsahu vyjednané dohody. Podle nich Hamás předá kontrolu nad hraničním přechodem do Egypta palestinské vládě. Ostrahu v Rafáhu zajistí prezidentská garda. Trvalé otevření Rafáhu bude znamenat velkou úlevu pro dva miliony obyvatel pásma, kteří kvůli izraelské a egyptské blokádě hranice nemohli volně cestovat. Podle dohody budou na provoz v Rafáhu dohlížet evropští pozorovatelé.

Podle dalších zdrojů přejde odpovědnost za vládnutí v Pásmu na kabinet premiéra Ramího Hamdalláha, který předsedá vládě na Západním břehu.

Vznikne výbor, který bude mít čtyři měsíce na to, aby rozhodl o osudu tisíců dosavadních zaměstnanců správy Hamásu. Někteří z nich budou začleněni do společné vlády. Další výbor pak rozhodne o zapojení 3000 lidí do policejní jednotky v Gaze.

Izraelský tisk upozorňuje, že i když je nyní Hamás ochoten dělit se o vládu v Pásmu, v bezpečnostních otázkách shoda nepanuje. Hamás má vlastní ozbrojené křídlo a o něm se v Egyptě nyní nehovořilo.

autor: ČTK | 12. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama