Palestinská ústřední rada nařídila pozastavit uznání Izraele, reaguje na Trumpa

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 1. 2018 23:40
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele označil předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás za facku Palestincům.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Ramalláh - Palestinská ústřední rada v pondělí vyzvala Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP), aby pozastavila uznání izraelského státu. Krok má být reakcí na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa z konce loňského roku uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Informovala o tom agentura AFP.

Hlasováním v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu ústřední rada nařídila výkonné komisi OOP, aby pozastavila uznání Izraele, dokud Izrael oficiálně "neuzná hranice Palestiny z roku 1967, nezruší anexi východního Jeruzaléma a přestane dále budovat kolonie," uvedla rada.

Palestinská výkonná komise je jedinou institucí, která může rozhodovat o palestinských krocích v mírovém procesu s Izraelem.

Pro pozastavení uznání Izraele se vyslovilo 74 členů rady, dva hlasovali proti a 12 se hlasování zdrželo.

V roce 2015 palestinská ústřední rada hlasovala pro pozastavení bezpečnostní spolupráce s Izraelem, rozhodnutí se nicméně nerealizovalo.

Tentokrát se hlasovalo při mimořádném zasedání ústřední rady, které bylo svoláno v reakci na Trumpovo rozhodnutí z 6. prosince uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Od té doby přišlo v regionu při střetech podle AFP o život 17 Palestinců a jeden Izraelec.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město. Palestinci chtějí jako své hlavní město převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který Izrael anektoval v roce 1967 bez schválení mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelný.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás při zahájení zasedání v neděli označil Trumpův krok za facku Palestincům s tím, že role USA jako zprostředkovatele v mírovém procesu skončila. Jeruzalém příští týden navštíví americký viceprezident Mike Pence, s palestinským lídrem se však nesetká.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy